ARTUR co to jest
Kto to jest ARTUR? Słownik przychodzi na świat dzięki; Merlinowi. Władca Uter Pendragon kocha i.

Biografia Artur

Kim był ARTUR: bohater cyklu rycerskich Opowieści Okrągłego Stołu przychodzi na świat dzięki; Merlinowi. Władca Uter Pendragon kocha i pożąda Igernę, lecz ta nie odwzajemnia jego uczuć. Aby mógł ją zdobyć, Merlin upodobnia króla do męża Igerny i ten śpi z nią: tej nocy zostaje poczęty Artur. Nie wychowuje się jednak na dworze ojca. Zostaje królem, gdy dokonuje cudownego czynu: wyciąga miecz z kowadła, który tkwi w nim aż po rękojeść (nazwa miecza: Eskalibur). Za poradą Merlina w zamku Artura (Camelot) pojawia się okrągły stół, symbolizujący stół z ostatniej wieczerzy Chrystusa. Rycerze króla zbierają się przy nim pięć razy do roku w okresie głownych świąt. Okrągły kształt zapobiega pretensjom o pierwszeństwo u szczytu stołu. Władca Artur jest dzielnym rycerzem i dobrym człowiekiem. Wybacza nawet swej żonie (Ginewra), że kocha innego ( Lancelot). Ginie w bratobójczej wojnie, którą wywołał Mordret. Przed śmiercią topi swój cudowny miecz (Eskalibur) w jeziorze

LITERATURA AGAMEMNON:
biografia pierwszej części trylogii Ajschylosa Oresteja władca z rodu Atrydów, na którym ciąży klątwa Tyesta (ojca Agamemnona, wygnanego i pozbawionego tronu). Przed wyruszeniem na wojnę trojańską poświęca w artur.
LITERATURA ASIA:
biografia powieści J. Stryjkowskiego Austeria dziewczyna pochodzenia żydowskiego, córka fotografa. Zakochana w; Bumie. Ofiara skandalu, jaki wybuchł po spektaklu, gdzie grała z Bumem. W okresie najazdu Kozaków artur.
LITERATURA ACKERMAN NOE:
biografia bohaterów powieści I. Shawa Młode lwy Amerykanin pochodzenia żydowskiego, archiwista pracujący w Chicago. Po śmierci ojca osiedla się w Nowym Jorku, gdzie za sprawą przyjaciela poznaje dziewczynę z artur.

Czym jest Artur znaczenie w Słownik bohaterów A .

  • Dodano:
  • Autor: