ATANAZY AFOŃKA BIDA co to jest
Kto to jest BIDA AFOŃKA (ATANAZY)? Słownik Konna) wachmistrz szwadronu w brygadzie Masłaka.

Biografia Bida Afońka (Atanazy)

Kim był BIDA AFOŃKA (ATANAZY): bohater opowiadania I. Babla Afońka Bida (z tomu Armia Konna) wachmistrz szwadronu w brygadzie Masłaka (Masłakowa), przezywany "Machno", "dzięki swemu podobieństwu do tego bat´ki";po stracie konia w bitwie pod Leszniowem, wyruszył samotnie na poszukiwanie nowego. "Przyczajał się w zasadzce na zapóźnionych polskich kawalerzystów lub grasował po lasach szukając ukrytych chłopskich tabunów. Podpalał wsie i rozstrzeliwał polskich wójtów za ukrywanie koni". Po zdobyciu poprzez jego brygadę Beresteczka dotarł do niej na "rosłym ogierze"

LITERATURA BARABASZ ZWANY DURNYM:
biografia Sienkiewicza Ogniem i mieczem krewny; Barabasza, ataman, znany ze swej głupoty, budzącej śmiech wszędzie tam, gdzie się pojawił. Rozerwany na strzępy poprzez brać kozacką, gdy okrzyknięto go bida afońka (atanazy).
LITERATURA BARABASZ:
biografia powieści H. Sienkiewicza Ogniem i mieczem pułkownik czerkawski, starszy człowiek o siwych włosach, dowódca chorągwi, która wyruszyła wspólnie z wojskami; Krzeczowskiego na Kozaków. W okresie bitwy bida afońka (atanazy).
LITERATURA BAGGINS Z BAG END BILBO:
biografia R.R. Tolkiena Król Pierścieni: Wyprawa, Dwie Wieże, Powrót Króla hobbit, to on przyniósł Pierścień czyniący niewidzialnym z wyprawy opisanej w Hobbicie, a więc tam i z powrotem. W tej historii ma bida afońka (atanazy).

Czym jest Atanazy Afońka Bida znaczenie w Słownik bohaterów B .

  • Dodano:
  • Autor: