CHMIELNICKI BOHDAN ABDANK co to jest
Kto to jest CHMIELNICKI BOHDAN (ABDANK ZENOBII)? Słownik i mieczem pułkownik kozackiej chorągwi.

Biografia Chmielnicki Bohdan (Abdank Zenobii)

Kim był CHMIELNICKI BOHDAN (ABDANK ZENOBII): jeden z głównych bohaterów powieści H. Sienkiewicza Ogniem i mieczem pułkownik kozackiej chorągwi, hetman wojsk zaporoskich, walczący o prawa i godność dla Kozaków. Sprowadza Tatarów krymskich, aby pomogli mu w walce z Rzeczpospolitą, poprzez co naraża się na gniew króla polskiego. Rozpętuje stworzenie na Ukrainie. Rozbijając wojska; Wiśniowieckiego i Korony pod Żółtymi Wodami i pod Korsuniem, rośnie w siłę, lecz z biegiem czasu przestaje panować nad sytuacją, wikła się w układy z Tatarami. Nie potrafi rozwiązać narastających problemów, regularnie pije. Oblega Zbaraż bez rezultatów. Po niewiele satysfakcjonującym rozejmie, zawartym z Koroną pod Zborowem, po dwóch latach znów podrywa Kozaków do walki. Przegrywa decydującą bitwę pod Beresteczkiem. Coraz bardziej nielubiany poprzez swój naród, traci autorytet, usuwa się w cień

LITERATURA COPELAND BENEDICT MADY:
biografia McCullers Serce to samotny myśliwy Murzyn, był lekarzem. Leczył ludzi swojej rasy. Walczył o prawa Murzynów. Miał socjalistyczne przekonania. Był ateistą, z czym nie mogła się pogodzić; Portia chmielnicki bohdan (abdank zenobii).
LITERATURA CIUCIUMKIEWICZOWA KATARZYNA:
biografia komedii M. Bałuckiego Dom otwarty głowa rodziny , trzymająca męża i córki pod bezwzględną kuratelą. Wykorzystuje bale i wieczorki taneczne, by wyswatać córki. Obgaduje ; Żelską i jej bal, rozsyłając chmielnicki bohdan (abdank zenobii).
LITERATURA CRÉCY ODETA DE:
biografia powieściowego M. Prousta W poszukiwaniu straconego czasu kobieta, którą kocha; Swan, i którą nareszcie poślubia. Wyróżnia się urodą, lecz jej walory intelektualne są znikome. Postać Odety obrazuje w chmielnicki bohdan (abdank zenobii).

Czym jest CHMIELNICKI BOHDAN (ABDANK ZENOBII) znaczenie w Słownik bohaterów C .

  • Dodano:
  • Autor: