STEFAN DEDALUS co to jest
Kto to jest DEDALUS STEFAN? Słownik nauczyciel historii w szkole pana Deasy, współtowarzysz.

Biografia Dedalus Stefan

Kim był DEDALUS STEFAN: bohater powieści J. Joyce´a Ulisses młody pisarz, nauczyciel historii w szkole pana Deasy, współtowarzysz wędrówki; Leopolda Blooma po Dublinie. W odniesieniu do Homeryckiego eposu jest w powieści Telemachem. Dedalus jest człowiekiem samotnym, pełnym sceptycyzmu i ironii. Zerwał z domem rodzinnym (tradycyjnym irlandzkim, katolickim) i nie spełnił prośby matki leżącej na łożu śmierci, by pomodlić się wspólnie z nią. Dręczą go wyrzuty sumienia, lecz na widok zjawy matki (epizod XV) obrzuca ją obelgami. Ma także kompleks ojca i tęskni za ojcem "prawdziwym". Mimo, że spotyka się z Bloomem kilkakrotnie i wspólnie uczestniczą w nocnej eskapadzie do Nocnego Miasta, w ostateczności rozchodzą się i wracają do swoich domów

LITERATURA DIONIZY, DANIEL:
biografia bezimienny narrator postaci z powieści A. Gide´a Immoralista przyjaciele; Michała. Odwiedzają go, na jego wezwanie, w Sidi b.M. w Algierze i wysłuchują jego opowieści dedalus stefan.
LITERATURA DELAWNY NATHANEL:
biografia Sokole Oko dedalus stefan.
LITERATURA DYZMA NIKODEM:
biografia powieści T. Dołęgi-Mostowicza Kariera Nikodema Dyzmy niepracujący, bez wykształcenia;przypadkowo znalezione zaproszenie na rządowy raut i zabawne nieporozumienie na owym przyjęciu otwierają mu drogę dedalus stefan.

Czym jest Stefan Dedalus znaczenie w Słownik bohaterów D .

  • Dodano:
  • Autor: