ESSEINTES FLORESSAS co to jest
Kto to jest ESSEINTES JAN FLORESSAS DES? Słownik dekadentów fin de się`cle´u. Potomek.

Biografia Esseintes Jan Floressas Des

Kim był ESSEINTES JAN FLORESSAS DES: kluczowy bohater powieści J.K. Huysmansa Na wspak jeden z dekadentów fin de się`cle´u. Potomek arystokratycznego rodu, trapiony odziedziczonymi chorobami, w szczególności neurozą. Wychowanek jezuitów, którzy obudzili w nim zainteresowania teologiczne i metafizyczne. Młodość spędza w gronie przyjaciół z arystokratycznych domów. Zmęczony hulankami i rozpustą, znużony jałowością powszedniego życia, wystraszony również ubywaniem pieniędzy, wybiera samotniczą egzystencję. Kupuje dom na pustkowiu w Fontenay pod Paryżem. Gromadzi w nim ulubione książki (od literatury antycznej po Baudelaire´a i Mallarmégo) i obrazy (Moreau, Redon, El Greco, Goya), czas wypełnia mu lektura książek i rozmyślania. W domu tym des Esseintes przeciwstawia monotonii świata egzystencję, gdzie zanika różnica pomiędzy życiem a sztuką. Wszystko w nim musi być niezwykłe, nawet strój wykorzystywanych. Wszystko jest elementem sztuki: diuk układa kompozycje z kwiatów i zapachów, wyobraźnia zastępuje rzeczywistość, podróż - jadalnia w kształcie i wystroju kajuty okrętowej (próba wyruszenia w rzeczywistą podróż kończy się niepowodzeniem). Nie ma w tym domu miejsca na życie: żółw, którego pancerz pokryto glazurą ze złota i kamieniami szlachetnymi, zdycha. Sztuczną egzystencję przerywa dolegliwość. Początkowo diuk próbuje uczynić z niej jeszcze jeden sposób odcięcia się od rzeczywistości: karmienie go lewatywą (wlewkami odbytniczymi) traktuje jako zaprzeczenie zwykłego metody odżywiania. Później jednak musi ulec lekarzowi, który nakazuje mu wrócić do Paryża i zwyczajnego życia. Problem jedynie w tym, czy wyrafinowany arystrokrata znajdzie dla siebie miejsce w mieszczańskim kapitalizmie

LITERATURA ENEASZ:
biografia eposu Wergiliusza Eneida syn Wenus, ścigany gniewem bogini Junony, tuła się po lądach i morzach płynąc z Troi do domu, do Italii;Junona zsyła na jego statki burzę, którą uśmierza Neptun;przyjęty esseintes jan floressas des.
LITERATURA EKDAL:
biografia Ibsena Dzika kaczka tata; Hjalmara Ekdala, był porucznikiem, który zajął się się handlem drewnem;był wraz z; Hakenem Werle właścicielem fabryki;siedział w więzieniu za nielegalny wyrąb lasów na esseintes jan floressas des.
LITERATURA EDYP:
biografia tragedii Sofoklesa Władca Edyp wyrocznia apollińska przepowiedziała mu, iż zabije własnego ojca, zostanie mężem własnej matki i będzie miał z nią dzieci. Dlatego uciekł z dworu króla Polibosa, osiadł esseintes jan floressas des.

Czym jest ESSEINTES JAN FLORESSAS DES znaczenie w Słownik bohaterów E .

  • Dodano:
  • Autor: