ESSEINTES FLORESSAS co to jest
Kto to jest ESSEINTES JAN FLORESSAS DES? Słownik dekadentów fin de się`cle´u. Potomek.

Biografia ESSEINTES JAN FLORESSAS DES

Kim był ESSEINTES JAN FLORESSAS DES: kluczowy bohater powieści J.K. Huysmansa Na wspak jeden z dekadentów fin de się`cle´u. Potomek arystokratycznego rodu, trapiony odziedziczonymi chorobami, w szczególności neurozą. Wychowanek jezuitów, którzy obudzili w nim zainteresowania teologiczne i metafizyczne. Młodość spędza w gronie przyjaciół z arystokratycznych domów. Zmęczony hulankami i rozpustą, znużony jałowością powszedniego życia, wystraszony również ubywaniem pieniędzy, wybiera samotniczą egzystencję. Kupuje dom na pustkowiu w Fontenay pod Paryżem. Gromadzi w nim ulubione książki (od literatury antycznej po Baudelaire´a i Mallarmégo) i obrazy (Moreau, Redon, El Greco, Goya), czas wypełnia mu lektura książek i rozmyślania. W domu tym des Esseintes przeciwstawia monotonii świata egzystencję, gdzie zanika różnica pomiędzy życiem a sztuką. Wszystko w nim musi być niezwykłe, nawet strój wykorzystywanych. Wszystko jest elementem sztuki: diuk układa kompozycje z kwiatów i zapachów, wyobraźnia zastępuje rzeczywistość, podróż - jadalnia w kształcie i wystroju kajuty okrętowej (próba wyruszenia w rzeczywistą podróż kończy się niepowodzeniem). Nie ma w tym domu miejsca na życie: żółw, którego pancerz pokryto glazurą ze złota i kamieniami szlachetnymi, zdycha. Sztuczną egzystencję przerywa dolegliwość. Początkowo diuk próbuje uczynić z niej jeszcze jeden sposób odcięcia się od rzeczywistości: karmienie go lewatywą (wlewkami odbytniczymi) traktuje jako zaprzeczenie zwykłego metody odżywiania. Później jednak musi ulec lekarzowi, który nakazuje mu wrócić do Paryża i zwyczajnego życia. Problem jedynie w tym, czy wyrafinowany arystrokrata znajdzie dla siebie miejsce w mieszczańskim kapitalizmie

LITERATURA ELIZA LOUISA (LIZA LU):
biografia postać z powieści T. Hardy´ego Tess d´Urberville młodsza siostra; Tess Durbeyfield. Tess ma nadzieję, iż po jej śmierci Angel poślubi Lizę Lu esseintes jan floressas des co to jest.
LITERATURA EVARISTA DE LAS CUEBAS:
biografia powieści R. Jaworskiego Wesele hrabiego Orgaza potomkini żony El Greca.; Yetmeyer powierza jej rolę primabaleriny w swoim dancingu i rolę panny młodej w widowisku Wesele hrabiego Orgaza esseintes jan floressas des definicja.
LITERATURA EMERY STANWOOD:
biografia Dos Passosa Manhattan Transfer syn starszego wspólnika spółki; George´a Baldwina, bogaty, zdolny, alkoholik. Był przyjacielem; Jimmy´ego Herfa. Za brak postępów wyrzucono go z uniwersytetu. Miał esseintes jan floressas des co znaczy.

Czym jest ESSEINTES JAN FLORESSAS DES znaczenie w Słownik bohaterów E .

  • Dodano:
  • Autor: