RĘBAJŁO GERWAZY co to jest
Kto to jest GERWAZY (RĘBAJŁO)? Słownik Horeszków, nie pogodzony z wyginięciem rodu, strażnik ruin.

Biografia Gerwazy (Rębajło)

Kim był GERWAZY (RĘBAJŁO): postać z epopei A. Mickiewicza Pan Tadeusz dawny klucznik Horeszków, nie pogodzony z wyginięciem rodu, strażnik ruin zamczyska, zaprzysięgły wróg Sopliców (wzywa Dobrzyńskich do zajazdu, przekonuje Hrabiego o konieczności walki o zamek). Zwany także: Mopanku (od ulubionego powiedzenia), Szczerbiec (kształt łysiny), Półkozic (z racji na wierność liberii ozdobionej herbem Horeszków)

LITERATURA GASZYŃSKI MICHAŁ:
biografia Kuncewiczowej Tristan 1946 młody uczestnik stworzenia warszawskiego, więzień obozu niemieckiego;po wojnie znalazł się w Anglii bierny i sfrustrowany;przeżył euforyczny romans z; Kathleen Mc Dougall gerwazy (rębajło).
LITERATURA GRONIARD:
biografia Leblanca Arsene Lupin wykorzystywany i przyjaciel; Arsene´a Lupin. Wtajemniczony w działalność swojego pracodawcy, częstokroć mu pomaga. Jest sprytny, inteligentny, nawet w przypadkach trudnych gerwazy (rębajło).
LITERATURA GONERYLA:
biografia Szekspira Władca Lear najstarsza z córek; Leara, żona księcia Szkocji. Na pytanie Leara, skierowane do córek, która z nich kocha go w najwyższym stopniu, odpowiada pierwsza. O swej miłości do ojca gerwazy (rębajło).

Czym jest Rębajło Gerwazy znaczenie w Słownik bohaterów G .

  • Dodano:
  • Autor: