DORIAN GRAY co to jest
Kto to jest GRAY DORIAN? Słownik wnuk lorda Kelso, syn lady Margarety Devereux, piękny.

Biografia Gray Dorian

Kim był GRAY DORIAN: tytułowy bohater powieści O. Wilde´a Portret Doriana Graya wnuk lorda Kelso, syn lady Margarety Devereux, piękny dwudziestoletni młodzieniec, pozuje do obrazu Bazylemu, u niego poznaje lorda; Henryka Wottona;pod jego wpływem rozpoczyna wierzyć w absolutną potęgę młodości i piękności, rozpoczyna pożądać nieśmiertelności - wypowiada życzenie wymiany siebie z obrazem trwałym i nieśmiertelnym;zakochany w aktorce ( Sybila Vane), porzuca ją brutalnie tuż po wyznaniu jej swego uczucia;coraz bardziej zaniedbuje; Bazylego Hallwarda dla lorda Henryka;po samobójstwie Sybili dostrzega, iż obraz rozpoczyna żyć i odtwarzać przeżycia Doriana, którego prawdziwa twarz pozostaje nie zmieniona;dopuszcza się coraz gorszych czynów, lecz zła dusza odbija się tylko w obrazie, po osiemnastu latach jego swoja twarz jest ciągle twarzą młodzieńca;na skutek nienagannego wyglądu ciągle młodej, nieskażonej twarzy opinia o nim (pomimo straszliwych pogłosek o jego wyczynach) nie jest jednoznaczna;nareszcie ujawnia prawdę o sobie Bazylemu, który przychodzi go przestrzec (pokazuje obraz);morduje Bazylego, a zwłoki usuwa bez śladu;w okresie polowania ginie przypadkiem brat Sybili, który poprzysiągł mu zemstę za śmierć siostry;wreszcie zmęczony i znużony życiem, jakie prowadził, postanawia zniszczyć obraz, aby ten go nie prześladował;przebija obraz sztyletem, zabijając swą duszę tkwiącą w obrazie;umiera, a śmierć przywraca zło jego ciału, oddając piękno portretowi

LITERATURA GYNT PEER:
biografia dramatu H. Ibsena Peer Gynt z resztek ojcowizny żyje z matką Aasą w górskiej wiosce. Nie jest zainteresowany poprawieniem swojego bytu, snuje z kolei liczne fantazje o swoim wspaniałym losie. Na gray dorian.
LITERATURA GRZYB MARIAN:
biografia bohater powieści E. Redlińskiego Awans mgr, wraca po studiach do rodzinnego Wydmuchowa, aby zaprowadzić tam nowoczesność gray dorian.
LITERATURA GRZDACZ:
biografia maleńki, fruwający bohater książki M. Wojtyszki Bromba i inni mieszkaniec najmniejszego ze wszechświatów, słynny z wścibstwa gray dorian.

Czym jest Dorian Gray znaczenie w Słownik bohaterów G .

  • Dodano:
  • Autor: