KAPITAN co to jest
Kto to jest KAPITAN NUT? Słownik pięćdziesiątą rocznicę jego bohaterskiej śmierci w mieście ma.

Biografia Kapitan Nut

Kim był KAPITAN NUT: tytułowa postać z dramatu J. Szaniawskiego Żeglarz. W pięćdziesiątą rocznicę jego bohaterskiej śmierci w mieście ma zostać odsłonięty pomnik. Kapitan jest postacią mityczną dla mieszkańców tego miasta; pozostał po nim tylko autograf raportu z podróży. Jak dowodzi w pomnikowej monografii Rektor, "nie chcąc oddać okrętu w ręce nieprzyjaciół, podpalił statek i zaginął". Jednak długookresowe badania przekornego (aczkolwiek ukochanego) ucznia Rektora; Jana dowodzą, iż prawda była inna - kapitan miał liczne przywary, a przypadkowy pożar okrętu Nut przeżył. Komitet organizacyjny rocznicy postanawia mimo wszystko odsłonić pomnik. Na scenie pojawia się Paweł Szmidt (pod tym nazwiskiem ukrywa się kapitan Nut), wyjawia Janowi prawdę, a również to, iż jest jego dziadkiem. Ostatecznie Jan rezygnuje z zamiaru zdemaskowania Nuta i pozwala żyć mitowi potrzebnemu miastu

LITERATURA KORZYCKI:
biografia postaci powieści H. Sienkiewicza Ogniem i mieczem pułkownik, z pochodzenia Tatar, mały, krępy, o spojrzeniu posępnym i dzikim. Dowodził pułkiem niemieckiej piechoty, słynął z męstwa i żelaznej kapitan nut.
LITERATURA KAZIA:
biografia jedna z bohaterek opowiadania J. Iwaszkiewicza Panny z Wilka najbrzydsza z sióstr z Wilka;gospodarna, inteligentna, zamknięta w sobie. Powierniczka; Rubena, niegdyś bardzo w nim zakochana kapitan nut.
LITERATURA KAZIMIERZ:
biografia brat Tadeusza, bohatera dramatu S. Przybyszewskiego Śnieg;typowy dekadent, odczuwający pustkę i bezsens życia, zakochany bez wzajemności w; Bronce, postanawia wraz z nią popełnić samobójstwo kapitan nut.

Czym jest Nut Kapitan znaczenie w Słownik bohaterów K .

  • Dodano:
  • Autor: