JÓZEF KNECHT co to jest
Kto to jest KNECHT JÓZEF? Słownik paciorków mgr ludi (mistrz gry), żyjący w XXII wieku. Był.

Biografia Knecht Józef

Kim był KNECHT JÓZEF: kluczowy bohater powieści H. Hessego Gra szklanych paciorków mgr ludi (mistrz gry), żyjący w XXII wieku. Był teoretykiem i wybitnym praktykiem gry szklanych paciorków. Gra powstała w "epoce felietonu" albo w "wieku wojen", a więc około połowy XX wieku. Na czym bazuje ta gra? Chodzi w niej o ćwiczenia pamięci i dar kombinatoryki: gdy partner podaje termin rozmowy, gracz powinien kontynuować kontrapunktowo daną frazę, fugę albo ideę (możliwe jest na przykład erudycyjne powiązanie ze sobą stylu Cezara i walorów melodycznych śpiewu bizantyńskiego). Gracz musi więc opanować całą wiedzę, a w tym muzykologię, języki obce (również i chiński). Zgodnie z założeń mistrzów Kastalii (państwie erudytów i szlachetnych miłośników wiedzy) gra szklanych paciorków łączy w sobie trzy zasady: naukę, kult piękna, medytację. Ludzkość może być uratowana jedynie poprzez sztukę i kulturę. Knecht już w młodości przejawiał znakomite umiejętności muzyczne. Odkrył to inspektor szkół, mistrz muzyki, bawiący na prowincji (w Berolfingen). Przenosi Knechta do Waldzell (z łaciny Cella Silvestris), gdzie poznaje wielu utalentowanych przyjaciół. To są między innymi Plino Designori, arystokrata, a (również mądry i chorowity Fritz Tegularius. Istotnym doświadczeniem życiowym Knechta jest pobyt w Bambusowym Gaju u Starszego Brata, znawcy chińszczyzny. Tu następuje "przebudzenie" Knechta - poznanie samego siebie w trakcie buddyjskiej medytacji. Tomasz von der Trave - mistrz gry szklanych paciorków - przyjmuje Knechta do zakonu graczy. Zleca mu bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. między innymi misję w Mariafels, u benedyktynów. Kronikarz benedyktynów, tata Jakub, lubi Knechta i broni krainy pięknoduchów (Kastalii) w Rzymie. Knecht zostaje wybrany na mistrza gry i kieruje całym zakonem w Kastalii. Ma ogromne wątpliwości, czy Kastalia może przetrwać we współczesnym świecie, tak oddalonym od kultu piękna i medytacji. Knecht opuszcza zakon, aby zająć się nauką syna Plinia Designori. w trakcie jednej z wypraw górskich tonie w lodowatej wodzie jeziorka

LITERATURA KALPURNIA:
biografia jedna z postaci w powieści R. Gravesa Ja, Klaudiusz i Klaudiusz i Messalina rzymska prostytutka, wierna przyjaciółka; Klaudiusza knecht józef.
LITERATURA KAPITAN FRACASSE:
biografia Sigognac de knecht józef.
LITERATURA KRUSZYNA ROBERT (BOBUŚ):
biografia bohater powieści L. Tyrmanda Niedobry były bokser, prawa ręka; Filipa Merynosa, jedyny (poza Merynosem), który widział w akcji obywatela; Kudłatego knecht józef.

Czym jest Józef Knecht znaczenie w Słownik bohaterów K .

  • Dodano:
  • Autor: