KORDIAN co to jest
Kto to jest KORDIAN? Słownik nadzwyczajnie złożona. Młody człowiek dotknięty chorobą wieku.

Biografia Kordian

Kim był KORDIAN: tytułowy bohater dramatu J. Słowackiego Kordian postać nadzwyczajnie złożona. Młody człowiek dotknięty "chorobą wieku", trawiony pragnieniem wielkiego czynu. Edukacji Grzegorza nie uchronią go przed podjęciem próby samobójczej. Podróż po Europie przynosi gorzkie rozczarowania: pozycja pieniądza w świecie, wyrachowanie kochanki, wrogi relacja papieża do walki narodowej Polaków. Szwajcaria podsuwa bohaterowi ideę "Polski Winkelrieda narodów". Na Mont Blanc Kordian odnajduje cel życia w walce politycznej państwie. Nie mogąc wzniecić w spiskowcach zapału do czynu, podejmuje samotną próbę zabicia cara Mikołaja I, udaremnioną poprzez swoje dyspozycje psychiczne - Strach i Imaginację. Po uwięzieniu odbywa w szpitalu dla wariatów rozmowę o wolności z Doktorem Szatanem. Kończąca utwór scena egzekucji bohatera nie zostaje dopełniona - być może zdąży posłaniec z carskim ułaskawieniem

LITERATURA KORWIN:
biografia Konwickiego Sennik współczesny postać pojawiająca się jedynie w rozmowach i wspomnieniach;przyjaciel; Pawła z czasów partyzanckich;utożsamiany poprzez niego z legendarnym dowódcą Huniadym kordian.
LITERATURA KSIˇDZ WIKARY:
biografia Wellsa Wojna światów cofnięta broda, kędzierzawe lniane loki, oczy bez wyrazu, nieprzytomny ze strachu przed; Marsjanami, uważa ich za wysłanników Boga, chce wyjść z kryjówki, tak aby się poddać kordian.
LITERATURA KASJUSZ:
biografia dramacie W. Szekspira Juliusz Cezar jeden z czołowych konspiratorów. Praktyczny, zazdrosny, ambitny. Doradza zgładzenie; Marka Antoniusza, odrzucenie jego porady decyduje o klęsce spiskowców. Po kordian.

Czym jest Kordian znaczenie w Słownik bohaterów K .

  • Dodano:
  • Autor: