KRZYSZTOF KRAFFT co to jest
Kto to jest KRAFFT JAN KRZYSZTOF? Słownik genialny niemiecki muzyk, wnuk dyrygenta Jana Michała.

Biografia Krafft Jan Krzysztof

Kim był KRAFFT JAN KRZYSZTOF: tytułowy bohater powieści R. Rollanda Jan Krzysztof genialny niemiecki muzyk, wnuk dyrygenta Jana Michała, rodem z Niderlandów, syn skrzypka Melchiora i byłej służącej, Niemki Luizy. Dzieciństwo spędza w małym książęcym miasteczku, samotny, dumny, słynie jako "cudowne dziecko" - mały wirtuoz pianina i kompozytor. Od 12 roku życia utrzymuje rodzinę, wyręczając ojca - lekkoducha i pijaka. Pracuje jako pierwszy skrzypek w teatralnej orkiestrze. Przeżywa egzaltowaną przyjaźń do Ottona Dienera, miłość do Minny von Kerich, pozostaje pod wpływem moralnym i artystycznym dziadka i brata matki - domokrążcy Godfryda (postawa franciszkańska). Przeżywa platoniczne uczucie do wdowy Sabiny, przeciwstawia się atmosferze nienawistnego obowiązku w domu Eulerów, gdzie zamieszkuje z matką po śmierci ojca. Zawodzi go pierwszy namiętny związek miłosny z Adą - sprzedawczynią z magazynu, która zdradza go z jego rozpustnym bratem, Ernestem. Polemizuje z atmosferą intelektualną i duchem muzyki niemieckiej na łamach pisma "Dionizos", wciągnięty tam poprzez Franza Mannheima. Uznany za burzyciela i aroganta, znajduje przyjaciół w poczciwych Reinhartach i traci ich w konsekwencji obmowy środowiska. Odbywa podróż do Berlina, szukając sprzymierzeńca w; Helmucie Hasslerze, ogromnym kompozytorze, który jednak nie udziela mu poparcia. Poznaje profesora Schulza z Turyngii, wielbiciela swej muzyki. Bierze udział w bójce z żołnierzami i ucieka za granicę. W Paryżu próbuje zaistnieć jako muzyk, bez powodzenia. Zarabia lekcjami i transpozycjami partytur. Jako outsider poznaje francuską muzykę, teatr, literaturę piękną, krytykę artystyczną, filozofię, modernizujący się katolicyzm (ks. Corneille), wolnomyślicielstwo - pan Vatelet, politykę, myśl narodową i tym podobne Zdobywa przyjaźń Oliviera Jeannin, poety, który lansuje jego twórczość, podobnie jak Tadeusz Mooch i, początkowo niechętny, wydawca Hecht. Zdobywa miłość Franciszki Oudon, aktorki, przyjaźń pani Arnaud, Cecylii Fleury, pianistki i śpiewaczki i hrabiny Bereny. Jego utwory - symfonia Dawid i fragment opery na motywach Rabelais´go, stają się sławne we Francji i Niemczech. Nie znajduje osobistego szczęścia;ma dość siły, aby walczyć i tworzyć. Opiekuje się synem; Oliviera Jeannin i córką; Gracji Bere`ny (po jej smierci)

LITERATURA KOTOWSKI WŁADYSŁAW:
biografia powieści B. Prusa Emancypantki. Poznajemy go jako studenta medycyny, który drukuje artykuły panny Howard. Młodzieniec pełen wiary w siebie, samodzielny. Za sprawą; Brzeskiej otrzymuje pracę lekarza w krafft jan krzysztof.
LITERATURA KMICIC ANDRZEJ (BABINICZ):
biografia Potopu H. Sienkiewicza z zawadiaki, warchoła i zdrajcy narodowego przemienia się w patriotę, gotowego oddać życie za ojczyznę. Los gotuje mu wciąż przykre niespodzianki. Honorowy, wierny. Na mocy krafft jan krzysztof.
LITERATURA KAJUS:
biografia Szekspira Wesołe kumoszki z Windsoru francuski doktor o dworskich parantelach, niemiłosiernie kaleczący angielszczyznę. Pretendent do ręki; Anny Page, popierany poprzez matkę dziewczyny krafft jan krzysztof.

Czym jest Krzysztof Jan Krafft znaczenie w Słownik bohaterów K .

  • Dodano:
  • Autor: