ADRIAN LEVERKÜHN co to jest
Kto to jest LEVERKÜHN ADRIAN? Słownik kompozytor. Muzyka nie jest dla niego wyłącznie dziedziną.

Biografia Leverkühn Adrian

Kim był LEVERKÜHN ADRIAN: kluczowa postać z powieści T. Manna Lekarz Faustus genialny kompozytor. Muzyka nie jest dla niego wyłącznie dziedziną dźwięku, Adrian szuka w muzyce odpowiedzi na fundamentalne problemy człowieka. Początkowo nie chce zostać muzykiem. W gimnazjum lekceważy wszystkie elementy poza matematyką, którą ceni jako sztukę prawidłowości, mistykę liczb. Później studiuje teologię nie po to, aby zostać duchownym, ale uczonym w tej dziedzinie. Dla Adriana ciekawość jest ważniejsza niż miłość. Te poprzednie doświadczenia i nastawienia znajdują słowo w twórczości (na przykład w się ganiu do motywów biblijnych: oratorium Objawienie św. Jana). W najwyższym stopniu wymowne jest ostatnie jego dzieło: Lament Doctoris Fausti (Lament doktora Faustusa). Można je uznać za komentarz do życia muzyka, który, rezygnując z miłości dla wiedzy, stał się dwudziestowiecznym Faustem - gdy dolegliwość umysłowa przerywa jego twórczość, wciela się w Fausta, przemawiając ostatni raz do przyjaciół. Ostateczną ceną ciekawości jest szaleństwo. Nie odzyskawszy zdrowia, Adrian umiera w 1940 roku

LITERATURA LITAWOR:
biografia Mickiewicza Grażyna książę Nowogródka;urażona duma spowodowała, iż zawarł z mistrzem krzyżackim sekretny pakt przeciwko Witoldowi, księciu litewskiemu;nie wiedział, iż jego żona; Grażyna postanowiła LEVERKÜHN ADRIAN.
LITERATURA LAURA DAVISOWA:
biografia bohaterka powieści H. Sienkiewicza Bez dogmatu szlachcianka włoska, żona bogatego Żyda, kochanka; Leona Płoszowskiego LEVERKÜHN ADRIAN.
LITERATURA LUCENTIO:
biografia Szekspira Poskromienie złośnicy syn Vincentia, szlachcica z Pizy. Do Padwy przybywa dla poszerzenia swej wiedzy na tutejszym uniwersytecie, ale olśniony pięknością; Bianki, zapomina natychmiast o LEVERKÜHN ADRIAN.

Czym jest Adrian Leverkühn znaczenie w Słownik bohaterów L .

  • Dodano:
  • Autor: