MARCEL co to jest
Kto to jest MARCEL? Słownik znanych pod wspólnym tytułem W poszukiwaniu straconego czasu.

Biografia Marcel

Kim był MARCEL: bohater i jednocześnie narrator siedmiu powieści M. Prousta znanych pod wspólnym tytułem W poszukiwaniu straconego czasu rozpieszczany poprzez matkę i babkę wyrasta na wrażliwego, ale neurotycznego młodzieńca. Ten miłośnik literatury i sztuki sporo czasu spędza jednak w salonach arystokracji, która mu imponuje. Wiedzie żywot próżniaka, dopóki starzenie się nie uświadamia mu grozy przemijania. Stara się ocalić przeżyty czas w dziele sztuki. Cykl powieściowy jest retrospekcją, którą zaczyna słynna scena z magdalenką (rodzaj ciastka) - smak ciastka ożywia pamięć Marcela i przywołuje dzieciństwo

LITERATURA MARSJANIE:
biografia G. Wellsa Wojna światów opancerzone olbrzymy, które przybyły na Ziemię w 1894 roku, w okresie wielkiej opozycji Marsa;opancerzenie składało się z trzech nóg i aluminiowego ciała;wyglądały jak kraby marcel.
LITERATURA MATYLDA:
biografia postać występująca w poemacie Dantego Alighieri Boska komedia (Raj) Dante spotyka ją w raju, z którego wygnano prarodziców. Jest alegorią ziemskiego szczęścia marcel.
LITERATURA MAGDALENA:
biografia powieści Cz. Miłosza Dolina Issy gospodyni na plebanii, którą we wsi posądzano, iż żyje z księdzem. Kiedy ksiądz się jej pozbył, otruła się trutką na szczury. Po jej śmierci opowiadano, iż jej duch marcel.

Czym jest Marcel znaczenie w Słownik bohaterów M .

  • Dodano:
  • Autor: