ALEKSY ZORBA co to jest
Kto to jest ZORBA ALEKSY? Słownik Macedończyk. Obieżyświat, nie potrafiący znaleźć ani stałego.

Biografia Zorba Aleksy

Kim był ZORBA ALEKSY: tytułowy bohater powieści N. Kazandzakisa Grek Zorba Macedończyk. Obieżyświat, nie potrafiący znaleźć ani stałego zajęcia, ani osiedlić się gdzieś na stałe (wprawdzie w zakończeniu powieści osiada w Serbii, żeni się i żyje w dostatku). Posiada sporo przydomków, wśród których w najwyższym stopniu charakterystyczny to Zaraza - przebieg fabuły, a w szczególności ruina kolejki, której był konstruktorem, potwierdza, że sprowadza nieszczęścia. Lecz Zorba w powieści reprezentuje postawę górującą nad szczęściem i nieszczęściem: jest wcieleniem siły życia, osobowym protestem przeciwko jego przeciwnościom, a w szczególności nieuniknionemu kresowi. Zorba nie godzi się na śmierć, odrzuca wszelakie racje, także religijne, które ją usprawiedliwiają: w ostatniej chwili życia wstaje z łóżka, aby śmierć przyjąć w postawie wyprostowanej. Postać Zorby, mimo wielu konkretnych i szczegółowych informacji o jego losie, jest symboliczna: najczęściej pracuje jako górnik (zna nie tylko powierzchnię ziemi, lecz i jej głębię);Zorba uważa, że tańcząc, można powiedzieć więcej niż mówiąc (tajemnicze, nieodgadnione możliwości ekspresji ciała) - a jego gra na santuri i śpiew są syntezą wszystkich możliwości wyrażania (na santuri, twierdzi Zorba, nie można grać na zamówienie). Zorba jest symbolem pełni życia. To, że wśród licznych jego kochanek, najwięcej jest wdów, nie jest przypadkiem - Zorba wskrzesza je jako kobiety

LITERATURA ZAPAŁA WOJCIECH:
biografia bohater opowiadania M. Konopnickiej Wojciech Zapała stary Mazur, chłop napoleończyk;aby pokazać swemu wychowankowi ukochanego cesarza, wyciosał jego posąg z drewna zorba aleksy.
LITERATURA ZAPOJKIN WŁAS FOMYCZ:
biografia jedna z postaci poematu J. Tuwima Piotr Płaksin mechanik;umiał grać na klarnecie, czym zjednał sobie; Jadzię zorba aleksy.
LITERATURA ZUMURRUD (Arab. Szmaragd):
biografia zawartej w Księdze tysiąca i jednej nocy piękna niewolnica, której właściciel przyrzekł, iż może wybrać sobie kupca. Wybrała; Ali Szara, nie wiedząc o tym, iż był zrujnowany. Gdy się o tym zorba aleksy.

Czym jest Aleksy Zorba znaczenie w Słownik bohaterów Z .

  • Dodano:
  • Autor: