Definicja EMPIRIOKRYTYCYZM: dziewiętnastowieczny pogląd filozoficzny stworzony poprzez Avenariusa i Macha, którego celem było wyrugowanie wszelkiej fikcji w nauce; fundamentalne założenia, sięgające korzeniami filozofii Comte´a i Hume´a, dają się sprowadzić do kilku podstawowych kwestii: 1. poznanie to mechanizm biologiczny, pozwalający na przystosowanie organizmów do środowiska, 2. nie ma introjekcji, 3. nie ma oddzielnie istniejących zjawisk fizycznych i psychicznych; są jedne, dające się ujmować na różne metody, dlatego w badaniach naukowych należy się opierać na doświadczeniu czystym, 4. celem edukacji powinien być opis faktów, a nie wyjaśnianie zjawisk; opis ma być formułowany wedle zasadą ekonomii myślenia, tzn. z poznania powinniśmy usuwać to, co jest w nim zbyteczne, a więc powinno się ono zawierać w czystym doświadczeniu, gdyż wiedza powinna się opierać wyłącznie na empirii, wykorzystującej apercepcję
- Definicja EUDAJMONIA:
- Co to jest wg starożytnych Greków to doskonałość jednostki, szczęście; dla Arystotelesa to główne dobro, jakie może osiągnąć człowiek przy zastosowaniu rozumu empiriokrytycyzm.
- Definicja EMERSON RALPH WALDO:
- Co to jest amerykański filozof, poeta i twórca idealistycznej i panteistycznej doktryny filozoficznej; podobnie jak przewarzająca część idealistów, zjawiska traktował tylko jako zasłonę prawdziwej empiriokrytycyzm.
- Definicja EGZYSTENCJA:
- Co to jest egzystencjalistów to życie ludzkie, byt ludzki rozumiany jako pierwotny fakt, nie dający się wywieść z żadnej koncepcji czy idei, byt świadomy swego istnienia, wyprzedzający esencję (istotę empiriokrytycyzm.
Czym jest Empiriokrytycyzm znaczenie w Słownik filozofia E .