HERAKLIT EFEZU co to jest
Definicja HERAKLIT Z EFEZU. Co znaczy filozof grecki nawiązujący do problematyki jońskiej szkoły.

Co to jest Efezu Z Heraklit

Definicja HERAKLIT Z EFEZU: (około 540-480 przed naszą erą) - filozof grecki nawiązujący do problematyki jońskiej szkoły filozofii przyrody. Twórca teorii powszechnej zmienności, wariabilizmu, wedle którą niezmienne trwanie rzeczy jest tylko złudzeniem. W rzeczywistości gdyż wszystko się wymienia, nie ma rzeczy o stałych własnościach. To przekonanie o powszechnej zmienności doprowadziło go do relatywizmu. Przeciwieństwa to tylko dwa stany tego samego: czuwanie przechodzi w sen, młodość w starość, życie w śmierć. Tak faktycznie pewna jest tylko zmiana, stawanie się: "Wszystko płynie" i "Niepodobna wstąpić podwójnie do tej samej rzeki". Osnowę świata, jego pierwszą zasadę, arché stanowi w najwyższym stopniu zmienny z żywiołów - ogień. "Wszechświata nie stworzył żaden bóg ani żaden człowiek, ale był on zawsze, jest i będzie zawsze żywym ogniem". Jedyną stałą własnością przyrody jest więc jej zmienność. Zmienność ta nie jest jednak chaotyczna, prawo, jakie rządzi przemianą wszystkiego, jest całkowitym przeciwieństwem chaosu, jest logosem, rozumem kosmicznym. Rozum rządzący światem jest w nim czynnikiem boskim i odwiecznym, to on sprawia, iż wszystkie przeciwieństwa tworzą wspólnie cudowną harmonię, która, aczkolwiek niewidoczna w poszczególnych zjawiskach, obecna jest na wyższym, dostępnym tylko rozumowi poziomie. Z prac Heraklita zachowało się powyżej sto różnych fragmentów jako cytaty w dziełach innych autorów

Definicja HILOZOIZM:
Co to jest starożytny pogląd filozoficzny, wg którego wszechświat jest jednorodny, materialny, a jego atrybutem jest ruch heraklit z efezu.
Definicja HUMANIZM:
Co to jest umysłowy, stawiający człowieka i otaczający go świat w centrum zainteresowania ( Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce - Terencjusz); wg egzystencjalistów to tworzenie poprzez heraklit z efezu.
Definicja HELVETIUS CLAUDE ADRIEN:
Co to jest filozof francuski, przedstawiciel Oświecenia, zaliczany do encyklopedystów, aczkolwiek nie był autorem żadnego hasła do Encyklopedii. W sprawach teoretycznych podzielał stanowisko materialistów i heraklit z efezu.

Czym jest Efezu Z Heraklit znaczenie w Słownik filozofia H .

  • Dodano:
  • Autor: