MAINE BIRAN WŁAŚC MARIE co to jest
Definicja MAINE DE BIRAN, właśc. Marie François Pierre Gonth. Co znaczy francuski, twórca opartej.

Co to jest MAINE DE BIRAN, właśc. Marie François Pierre Gonth

Definicja MAINE DE BIRAN, WŁAŚC. MARIE FRANÇOIS PIERRE GONTH: (1766-1824) - polityk i filozof francuski, twórca opartej na analizie psychologicznej doktryny spirytualistycznej. Podobnie jak Kartezjusz za pierwotny fakt, od którego musi wyjść wszelka refleksja filozoficzna, uznał istnienie myślącej jaźni, nie mniej jednak twierdził, iż bezpośrednio znamy nie tylko jej treści, lecz i ją samą. Za fundamentalny przejaw wszelkiej psychicznej aktywności uważał wysiłek, który łączy w sobie wolę i opór, aspekt podmiotowy i przedmiotowy, jaźń i świat zewnętrzny. Wszystko, co wiemy, pochodzi z doświadczenia wewnętrznego, wszelakie definicje, którymi opisujemy świat zewnętrzny, powstają na drodze analizy naszej psychiki (tym, jego zdaniem, można wytłumaczyć ich aprioryczność). Maine de Biran nie stanął jednak na stanowisku fenomenalizmu; sądził, iż poznając jaźń, poznajemy byt prawdziwy, który ma naturę psychiczną - na tym polegał jego spirytualizm

Definicja METAJĘZYK:
Co to jest język wykorzystywany do opisywania języka, badający jego budowę, gramatykę, słownictwo maine de biran, właśc. marie françois pierre gonth.
Definicja MATERIALIZM:
Co to jest filozoficzne, głoszące, iż materia jest jedyną istniejącą realnie postacią bytu, fundamentalną substancją we wszechświecie, dającą światu sposobność jego obiektywnego istnienia, dlatego świadomość maine de biran, właśc. marie françois pierre gonth.
Definicja MYŚL/MYŚLENIE:
Co to jest odbywający się w okresie, opierający na przetwarzaniu informacje, myśli, zazwyczaj prowadzący do założonego celu; zdaniem Platona to atrybut poznania rozumowego, mający charakter dyskursywny (przez maine de biran, właśc. marie françois pierre gonth.

Czym jest MAINE DE BIRAN, właśc. Marie François Pierre Gonth znaczenie w Słownik filozofia M .

  • Dodano:
  • Autor: