NIHILIZM co to jest
Definicja NIHILIZM. Co znaczy zasad; termin wprowadzony poprzez F. H. Jacobiego na oznaczenie.

Co to jest Nihilizm

Definicja NIHILIZM: odrzucenie, negacja wszelkich wartości, zasad; termin wprowadzony poprzez F. H. Jacobiego na oznaczenie skrajnego idealizmu teoriopoznawczego; dla Gorgiasza nihilizm sprowadzał się do trzech twierdzeń: 1. nie ma nic, 2. gdyby coś było, nie byłoby to poznawalne, 3. gdyby było poznawalne, to nie mogłoby być obiektem porozumienia się pomiędzy ludźmi. Nihilizm był kojarzony z postawami dekadenckimi końca XIX w., jako stan beznadziei i bezsensu ludzkiego życia. Później był słowem postaw rewolucyjnych w Rosji na przełomie XIX i XX w., kiedy postanowiono obalić cara; postawie nihilistycznej dał słowo w swoich dziełach Nietzsche, który wykazywał bezwartościowość tego, co powszechnie uznaje się za wartościowe

Definicja NOMINALIZM:
Co to jest doktryna filozoficzna zaprzeczająca istnieniu platońskich idei, traktująca je jedynie jako wyrazy, którym nie odpowiada żadna rzeczywistość; myśl tę podjęli Hume i Kant, określając granice poznania nihilizm.
Definicja NIE-JA:
Co to jest Fichtego to kategoria etyczna, synonim ja , oznaczająca złudę rzeczywistości, z którą wchodzimy w kontakt i uznajemy za prawdziwą, poprzez co ulegamy ograniczeniom, czynimy źle, ponieważ górę biorą nihilizm.
Definicja NOUS:
Co to jest termin stosowany poprzez Anaksagorasa na ustalenie ruchu; Platon nazywał tak rozumną część duszy nihilizm.

Czym jest Nihilizm znaczenie w Słownik filozofia N .

  • Dodano:
  • Autor: