PARETO VILFREDO co to jest
Definicja PARETO VILFREDO. Co znaczy socjolog i filozof, twórca tak zwany teorii elit, wg której.

Co to jest Vilfredo Pareto

Definicja PARETO VILFREDO: (1848-1923) - włoski ekonomista, socjolog i filozof, twórca tak zwany teorii elit, wg której nierówność i różnorodność jest konstytutywną właściwością każdego społeczeństwa. Dążenie poszczególnych warstw socjalnych do objęcia hegemonii jest także fundamentalnym motorem wszelkich zmian i rozwoju. Ekipa rządzącej arystokracji prędzej czy potem traci te cechy, które niegdyś wyniosły ją na szczyty i zostaje zastąpiona poprzez kolejną, bardziej dynamiczną grupę socjalną. "Historia jest cmentarzem arystokracji" - twierdził Pareto - i ma ona charakter cykliczny, bazuje na nieustannym "krążeniu" warstw socjalnych, na nieprzerwanej zamianie elit. U podstaw nierówności socjalnej leży zaś uwarunkowana biologicznie i psychologicznie nierówność poszczególnych ludzi, przy tym decydujące dla zachowań socjalnych są utrwalone w psychice człowieka, stałe i powtarzalne w obrębie pewnej ekipy socjalnej, dyspozycje myślowe, które Pareto nazwał "rezyduami". To one decydują o tym, czy ktoś jest na przykład reformatorem czy konserwatystą - właśnie te dwa "odwieczne typy" na przemian biorą górę w dziejach ludzkości. Teorie naukowe, zasady moralne czy żywione poprzez nas przekonania to tylko pochodne albo - posługując się terminologią Pareta - "derywaty" owych rezyduów

Definicja PANTEIZM:
Co to jest świat ma boski charakter, gdyż Bóg jest w nim stale aktualny, w każdej jego cząstce, co stanowi o jedności świata, i może być odbierany jako żywa, rozumna, celowa, rządzona jednym prawem całość pareto vilfredo.
Definicja PRZYCZYNA MATERIALNA:
Co to jest definicja odsyłające do materii przedmiotu, wykorzystywane wyjaśnianiu własności rzeczy; zdaniem Arystotelesa jedna z czterech zasad pozwalających zrozumieć rzecz pareto vilfredo.
Definicja PLATON Właśc. Arystokles,:
Co to jest naszą erą) - jeden z największych filozofów starożytnej Grecji, uczeń Sokratesa, założyciel szkoły filozoficznej nazwanej potem Akademią Platońską, która prowadziła działalność aż do VI w. n.e. Był pareto vilfredo.

Czym jest Vilfredo Pareto znaczenie w Słownik filozofia P .

  • Dodano:
  • Autor: