Definicja PERSONALIZM: nazwa odnosząca się do wielu doktryn filozoficznych, których fundamentem jest przekonanie o osobowym charakterze świata, tzn. iż osoba ludzka jest najwyższą postacią istnienia, wyrasta powyżej instytucje, interesy, doktryny polityczne, będąc twórczą, aktywną, wolną, moralną, socjalną potrafi przekształcać świat stworzony poprzez Boga; termin ten stworzył Renouvier, a fundamenty doktryny Mounier, który w swych wystąpieniach bronił osoby ludzkiej przed sprowadzaniem jej do rzeczy, bronił sfery osobistej i poczucia wolności, jednak już w poglądach św. Augustyna odnaleźć można stwierdzenia widzące osobę w Bogu, której istotą jest wola; filozofia ta znalazła zwolenników w Stanach Zjednoczonych
- Co znaczy POWINNOŚĆ:
- Porównanie zobacz wymóg personalizm co znaczy.
- Krzyżówka PANTEIZM:
- Dlaczego świat ma boski charakter, gdyż Bóg jest w nim stale aktualny, w każdej jego cząstce, co stanowi o jedności świata, i może być odbierany jako żywa, rozumna, celowa, rządzona jednym prawem całość personalizm krzyżówka.
- Co to jest PODMIOT:
- Jak lepiej umysł poznający, świadomość poznająca, skłonna do refleksji; na przykład dla Kanta podmiot to warunek istnienia przedmiotu; wg Fichtego podmiot wyprzedza element (jaźń jest przed światem zewnętrznym personalizm co to jest.
Czym jest Personalizm znaczenie w Słownik filozofia P .