RENAN ERNEST co to jest
Definicja RENAN ERNEST. Co znaczy francuski, przedstawiciel popularnego we Francji od czasów.

Co to jest Ernest Renan

Definicja RENAN ERNEST: (1823-1892) - historyk i filozof francuski, przedstawiciel popularnego we Francji od czasów Montaigne´a humanistycznego sceptycyzmu; uważał, iż wiedza, którą możemy posiąść jest niepewna i częściowa; nie próbował tego twierdzenia uzasadniać - ciężar dowodu leżał, jego zdaniem, po stronie zwolenników tezy przeciwnej. Zresztą interesowały go nie tyle sprawy teoretyczne, ile raczej praktyczne skutki owej niewiedzy. Nigdy nie poznamy prawdy, lecz powstrzymując się od sądów możemy co najmniej ustrzec się przed fałszem (nawet w relacji do własnego sceptycyzmu powinniśmy pozostać sceptyczni). Najwłaściwsza jest więc postawa pełnego ironii, biernego obserwatora. W etyce oczywistą konsekwencją sceptycyzmu jest niemożność sformułowania jakiegokolwiek kryterium dobra, a więc immoralizm, z niego zaś w praktyce wynika zazwyczaj jakaś forma hedonizmu. Tak było i w razie Renana - jego poznawczy pesymizm w ogóle nie zabraniał korzystania z życiowych przyjemności, ani nie odbierał pogody ducha, wręcz przeciwnie - "Cieszcie się światem takim, jaki jest" i "Nie przypuszczam, aby wiele było istot tak szczęśliwych jak ja" - pisał Renan. W sprawach socjalnych reprezentował bardzo elitarystyczne stanowisko - uważał, iż rządzić powinny elity umysłowe ("górne dziesięć tys."), przeznaczeniem całej zaś reszty jest jej służyć; każda forma egalitaryzmu minimalizuje tylko racjonalność życia

Definicja RECENTYWIZM:
Co to jest rodzi się za każdym wspólnie na nowo ( a recentiori) wspólnie z doświadczeniem, pomimo że już raz w jakiś sposób istniał; odrzuca idee powtarzalności zdarzeń, przeżyć poznawczych, uczuć i faktów renan ernest.
Definicja REIZM:
Co to jest Kotarbińskiego, wg którego istnieją jedynie realne rzeczy i tylko one mogą zostać poddane badaniu naukowemu, filozoficznemu; nie istnieją z kolei wartości rzeczy, relacje pomiędzy rzeczami renan ernest.
Definicja RZECZYWISTOŚĆ:
Co to jest istnieje, jest realne, pozwala racjonalnie i empirycznie się badać, jest prawdziwe, przeciwstawia się temu, co możliwe, niezbędne, pozorne, wyobrażone, wymyślone, wyśnione, i tym podobne renan ernest.

Czym jest Ernest Renan znaczenie w Słownik filozofia R .

  • Dodano:
  • Autor: