Co to znaczy CZASOWNIK: [od słowa czas] - odmienna część mowy, która znaczy czynność (pisać, kopać), stan (spać) albo mechanizm (siwieć). Odpowiada na pytania; co robi? co się (z nim) dzieje? Czasownik odmienia się poprzez liczby (liczbę pojedynczą i mnogą), osoby, czasy (teraźniejszy, przeszły, przyszły), tryby (oznajmujący, przypuszczający, rozkazujący), strony (czynną, bierną, zwrotną) i niekiedy rodzaje (w okresie przeszłym, przyszłym, typu będę pisa}, i w trybie przypuszczającym). Warto pamiętać, iż formy fleksyjne czasowników oparte są - w przeciwieństwie od innych części mowy - na dwóch tematach ( temat fleksyjny): temacie czasu teraźniejszego i temacie czasu przeszłego. Prawie wszystkie czasowniki mają takie same właściwości fleksyjne. Z racji na kategorię osoby wyróżniamy: czasowniki osobowe, czyli takie, które odmieniają się poprzez osoby, na przykład śpiewać, chodzić i, nie-osobowe, typu: grzmieć, świtać, które mają tylko postać 3. os liczby pojedynczej (grzmi, świta). Dla tej części mowy ważna jest także kategoria aspektu, a więc dokonaności albo niedokonaności. Czasowniki dokonane - oznaczają akcję (czynność) jako kompletną, spełnioną, czasowniki niedokonane - wskazują na czynność w czasie jej przebiegu. Czasowniki możemy także podzielić z racji na posiadane strony. Mówimy wówczas o: a) czasownikach przechodnich - takich, które mogą tworzyć konstrukcje w stronie biernej ( czyli mają formy imiesłowu przymiotnikowego biernego), na przykład Adam Mickiewicz napisal Pana Tadeusza; Pan Tadeusz został napisany poprzez Adama Mickiewicza (por. dopełnienie bliższe); b) czasownikach nieprzechodnich - które nie mają strony biernej, na przykład Adas idzie ulicą (w j. polskim niemożliwe jest zdanie: * Aleja jest widziana poprzez Adasia). Specyficzną grupę wśród czasowników stanowią wyrazy typu: trzeba, można, należy, warto, widać, czuć, które czasami nazywane są czasownikami niefleksyjnymi (S. Jodłowski, 1976), czasem niewłaściwymi. Wyrazy te odmieniają się tylko poprzez tryby i czasy, tworząc formy analityczne, na przykład można byłoby, widać było
- Co znaczy Cecha Dialektalna:
- Porównanie ludzi posługujących się danym dialektem rozpoznawana jako charakterystyczna dla niego na tle języka ogólnego. Do cech ogólnodialektalnych należą: samogłoski pochylone, wykorzystywanie protez czasownik co znaczy.
- Krzyżówka Cakanie:
- Dlaczego zobacz KASZUBIENIE czasownik krzyżówka.
- Co to jest Części Zdania:
- Jak lepiej składnik syntaktyczny) pełniące określone funkcje składniowe. Kluczowymi częściami zdania są: podmiot i orzeczenie. Drugorzędne części zdania to: przydawki, dopełnienia i okoliczniki czasownik co to jest.
- Słownik Cyrylica:
- Kiedy zobacz ALFABET czasownik słownik.
Czym jest Czasownik znaczenie w Słownik na C .