Co to znaczy DERYWACJA WSTECZNA: typ derywacji opierający na utworzeniu nowego wyrazu jedynie dzięki skróceniu tematu wyrazu podstawowego. Np. z rzeczownika dwójka po ucięciu -k- powstaje derywat dwója; ekspresywny słowo ogór powstał po skróceniu tematu rzeczownika ogórek. Paradygmat fleksyjny (odmiana) wyrazu podstawowego i pochodnego, powstałego wskutek derywacji wstecznej, jest taki sam. Nie należy zatem do tej derywacji na przykład słowo dźwig od dźwigać, bo zachodzi tu wymiana paradygmatu z koniugacyjnego na deklinacyjny. W tym przypadku mamy do czynienia z derywacją paradygmatyczną
- Co znaczy Dialektyzm:
- Porównanie zobacz GWARYZM derywacja wsteczna co znaczy.
- Krzyżówka Dialekt Wielkopolski:
- Dlaczego środkowej Polski (zobacz mapa: Dialekty polskie, str. 239). Charakteryzuje go brak mazurzenia (podobnie jak w języku literackim): tak aby poszet, szara mysz; fonetyka międzywyrazowa udźwięczniająca derywacja wsteczna krzyżówka.
- Co to jest Depalatalizacja:
- Jak lepiej DYSPALATALIZACJA. DERYWACJA [z łaciny deńvatio ´odłączanie, skierowanie w bok´] - odmiennie: mechanizm słowotwórczy. mechanizm tworzenia wyrazów pochodnych (tak zwany derywatów) od wyrazu derywacja wsteczna co to jest.
- Słownik Dialekt Miejski:
- Kiedy zobacz GWARA MIEJSKA derywacja wsteczna słownik.
Czym jest Wsteczna Derywacja znaczenie w Słownik na D .