Krzyżówka WIELKOPOLSKI DIALEKT co to jest
Jak się pisze Dialekt Wielkopolski. Czym jest polskie, str. 239). Charakteryzuje go brak mazurzenia co znaczy.

Czy przydatne?

Definicja DIALEKT WIELKOPOLSKI

Co to znaczy DIALEKT WIELKOPOLSKI: obejmuje obszary środkowej Polski (zobacz mapa: Dialekty polskie, str. 239). Charakteryzuje go brak mazurzenia (podobnie jak w języku literackim): tak aby poszet, szara mysz; fonetyka międzywyrazowa udźwięczniająca: łaź rośnie, kod miałczy, wymowa wargowych miękkich synchroniczna (za wyjątkiem obszaru na północ od Noteci). Najciekawszą właściwością dialektów wielkopolskich jest spora liczba dyftongów. Mogą one, podobnie jak i w innych dialektach, pojawiać się w formie labializacji lub prejotacji. Ciekawe jednak, iż i poza Wielkopolską, na sąsiadujących z nią Kaszubach i Śląsku północnym obserwowalne są dyftongi, które powstały w wyniku rozwoju dawnych samogłosek długich. Dyftongjako podwójna głoska, z konieczności dłużej artykułowany, przejął funkcję długiej samogłoski w przeobrażającym się w przeszłości polskim systemie samogłoskowym. Samogłoski a, o, rzadziej u tworzą dyftong z / niezgłoskotwórczym, por. na przykład koza - kłeza, ptak - ptołk, góra - gfyra (jak widać dodatkowo uległa zmianie również barwa samogłoski). Samogłoska y tworzy dyftong z jotą, por. na przykład myszy-myszyj, my-myj. Do innych cech wielkopolskich zaliczyć trzeba mieszanie w nagłosie wyrazu grup vo- to-(woda, loda}, zmiękczanie n po i, y: drabinia, kalinia, a również specyficzny celownik rzeczowników miękkotematowych: koniowi. Trzeba także wspomnieć o tendencji do silnego upraszczania grup spółgłoskowych, na przykład szur żarn. szczur, a również o pewnych słownikowych odrębnościach wielkopolskich gwar: świętojanki ´porzeczki´, pyry ´ziemniaki´. Oto przykładowy tekst wielkopolski z Wielkopolski południowej, pow. gostyński: Łoćec dźeźaw´uł p´ytnołśće murg rłoli i suszu? kuńczyjńe. A ususzyli te kuńczyjńe pfov´adoł dio żeńca: Ić tyj dło dum pło kunę, a tu uśynde kole granice, osz tyj pszyjedźesz. (...) Buła jusz płoznoł głodźińa, słyjnołszkfo już zaszło. ´tata dzierżawił piętnaście mórg roli i suszył koniczynę. A (jak) ususzyli tę koniczynę, powiada do żeńca: Idź ty do domu po konie, a (ja) tu usiądę koło granicy (miedzy), aż ty przyjedziesz. (...) Była już późna godzina, słoneczko już zaszło´

Co znaczy Dyskurs:
Porównanie językowych, których postać zależy od tego, kto mówi, do kogo, w jakiej sytuacji, w jakim celu (S. Grabias, 1997). W takim rozumieniu dyskurs stanowi rodzaj kontaktów socjalnych dokonujących się przy dialekt wielkopolski co znaczy.
Krzyżówka Derywat:
Dlaczego POCHODNY. DESYGNAT [z łaciny designatus ´oznaczony´] - treść definicje symbolizowanego poprzez słowo (klasa elementów określona poprzez słowo). W logice termin ten znaczy każdy element rzeczywistości dialekt wielkopolski krzyżówka.
Co to jest Dialektyzm:
Jak lepiej zobacz GWARYZM dialekt wielkopolski co to jest.
Słownik Derywacja Wsteczna:
Kiedy opierający na utworzeniu nowego wyrazu jedynie dzięki skróceniu tematu wyrazu podstawowego. Np. z rzeczownika dwójka po ucięciu -k- powstaje derywat dwója; ekspresywny słowo ogór powstał po skróceniu dialekt wielkopolski słownik.

Czym jest Wielkopolski Dialekt znaczenie w Słownik na D .

  • Dodano:
  • Autor: