DIALEKTYZACJA co to jest
Jak się pisze Dialektyzacja. Czym jest literackich, opierający na wprowadzeniu do tekstu.

Definicja Dialektyzacja

Co to znaczy DIALEKTYZACJA: świadomy zabieg, służący w pierwszej kolejności w utworach literackich, opierający na wprowadzeniu do tekstu przedmiotów języka gwarowego. Jej celem jest nadanie odpowiedniego kolorytu utworowi, charakterystyka indywidualna i socjalna bohaterów, czasem - w zależności od nastawienia autora - ośmieszenie albo ukazanie piękna języka ludowego. Na sporą skalę polskie dialekty zaczęły być używane jako źródło dla literatury w XIX i XX wieku. H. Sienkiewicz stosuje na przykład gwarę podhalańską w Krzyżakach do celów archaizacji, lecz już S. I. Witkiewicz (Na przełęczy) i K. Przerwa-Tetmajer (Na skalnym Podhalu) używają języka górali podhalańskich, by podkreślić urodę folkloru góralskiego. Podobne działania widać w Chłopach W. Reymonta, w twórczości S. Żeromskiego (w Wietrze od morza pojawia się stylizacja na kaszubszczyznę), a nareszcie w Weselu S. Wyspiańskiego. Warto wspomnieć, iż dialektyzacja w poezji bardzo rzadko bazuje na dokładnym odwzorowaniu jakiejś konkretnej gwary. Częściej twórcy posługują się stereotypowymi cechami gwarowymi, do których należą: mazurzenie, pochylone samogłoski, wybrane wyrazy gwarowe

Definicja Dialekt Wielkopolski:
Co to jest środkowej Polski (zobacz mapa: Dialekty polskie, str. 239). Charakteryzuje go brak mazurzenia (podobnie jak w języku literackim): tak aby poszet, szara mysz; fonetyka międzywyrazowa udźwięczniająca dialektyzacja.
Definicja Dyskurs:
Co to jest językowych, których postać zależy od tego, kto mówi, do kogo, w jakiej sytuacji, w jakim celu (S. Grabias, 1997). W takim rozumieniu dyskurs stanowi rodzaj kontaktów socjalnych dokonujących się przy dialektyzacja.
Definicja Dialektologia:
Co to jest ´sposób mówienia´ + gr. logos ´wyraz, edukacja´] - edukacja o dialektach ludowych, a więc regionalnych odmianach języka narodowego. Zajmuje się opisem dialektów na wszystkich poziomach języka dialektyzacja.

Czym jest Dialektyzacja znaczenie w Słownik na D .

  • Dodano:
  • Autor: