DYSPALATALIZACJA co to jest
Jak się pisze Dyspalatalizacja. Czym jest palatalisation] - odmiennie: depalatalizacja.

Definicja Dyspalatalizacja

Co to znaczy DYSPALATALIZACJA: [od z łaciny dys- + z łaciny palatum ´podniebienie´, fr. palatalisation] - odmiennie: depalatalizacja. Odmiękczenie, stwardnienie spółgłosek palatalnych (miękkich). W historii j. polskiego takiemu stwardnieniu uległy m. in. spółgłoski: cz, sz, ż (rz), c, dz, dź, które jeszcze w XIV i XV wieku były miękkie. Stwardniały także spółgłoski wargowe miękkie: p´, b´, m´, v´ w wygłosie, na przykład dawne gołąb´ ] gołąb. Tylko w sytuacjach zależnych zachowała się miękkość tych spółgłosek, por. na przykład gołębia, Wrocławia, Oświęcimia- lecz Krakowa, domu itd

Definicja D¬Więczność:
Co to jest artykulacyjna głosek związana z drganiami wiązadeł głosowych. Przy wymawianiu głosek dźwięcznych wiązadła głosowe są zsunięte i ruch powietrza wprawia je w drgania. Przy wymawianiu głosek dyspalatalizacja.
Definicja Dialekty Mieszane:
Co to jest północnej i zachodniej Polski (zobacz mapa: Dialekty polskie, str. 239). Powstały po II wojnie światowej na obszarach nienależących w dwudziestoleciu międzywojennym do Polski, a więc na tak zwany dyspalatalizacja.
Definicja Dialektyzm:
Co to jest zobacz GWARYZM dyspalatalizacja.

Czym jest Dyspalatalizacja znaczenie w Słownik na D .

  • Dodano:
  • Autor: