FRAZEOLOGIA co to jest
Jak się pisze Frazeologia. Czym jest językoznawstwa opisujący i analizujący związki frazeologiczne.

Definicja Frazeologia

Co to znaczy FRAZEOLOGIA: [gr. phrasis ´mówienie´ + logos ´edukacja´] - dział językoznawstwa opisujący i analizujący związki frazeologiczne danego języka. Z racji na fakt, iż związki frazeologiczne są utrwalonymi połączeniami dwu- albo kilkuwyrazowymi, frazeologia może gromadzić frazeologizmy danego języka w formie słowników (por. na przykład Leksykon frazeologiczny S. Skorupki), a również analizować je w celu uzyskania danych o charakterze lingwistycznym czy kulturowym. Badania frazeologiczne dotyczą wtedy oficjalnych podziałów w obrębie związków frazeologicznych, które w zależności od stopnia zespolenia można dzielić na stale, łączliwe i luźne, a z racji na ośrodek związku frazeologicznego na frazę, zwrot i wyrażenie. Frazeologia jest powszechnie używana w pracach rekonstruujących językowy obraz świata. Odtwarza ona znaczenia frazeologizmów i ich motywacje powstałe w ludzkiej psychice, które nakazują pewne wyobrażenia o świecie zatrzymywać w języku w formie związku frazeologicznego. W każdym języku istnieją na przykład frazeologizmy odnoszące się do ciała ludzkiego i przywołujące je do nazwania rzeczy innych, por. na przykład poi. głowa rodziny, ktoś jest czyjąś prawą ręką, pilnować czegoś jak oka w głowie. Także sporo emocji nazywa się dzięki frazeologizmów opisujących zachowania naszego ciała: wątroba się w kimś przewraca ´jest niedobry´; żółć kogoś zalała ´ts.´, i tym podobne Do zadań frazeologii należy także wskazywanie typowych dla danej kultury narodowej i języka źródeł frazeologizmów. W j. polskim to jest życie dworskie, obyczaje i walka rycerska, polowania, myślistwo, kultura wiejska. Frazeologia objaśni zatem historycznie frazeologizm zażyć kogo z mańki ´zaskoczyć kogo´jako opisujący zachowanie rycerza, który w okresie walki zaskakuje przeciwnika, przerzucając broń z prawej ręki do lewej [wł. manca ´lewa ręka´] lub inny - gonić w piętkę ´działać bez szans na powodzenie´, odnoszący się do polowania, w trakcie którego pies, złapawszy trop zwierzyny, zamiast ku głowie, biegł w stronę pięty zwierza, czyli do tyłu

Definicja Fonem:
Co to jest się wydzielić jednostka językowa. Nie posiada własnego znaczenia, lecz służy do odróżniania znaczenia bardziej złożonych przedmiotów językowych, na przykład kara - kasa - kata, ojciec - rata. To jest frazeologia.
Definicja Frazeologizm:
Co to jest zobacz ZWIˇZKI FRAZEOLOGICZNE frazeologia.
Definicja Formant:
Co to jest ´tworzący´] - zespół wszystkich cech oficjalnych różniących słowo fundamentalny i pochodny, na przykład słowo lekarka jest różna od swojej podstawy doktor cząstką -Jca i dodatkowo obocznością rz:r frazeologia.

Czym jest Frazeologia znaczenie w Słownik na F .

  • Dodano:
  • Autor: