NOWOMOWA co to jest
Jak się pisze Nowomowa. Czym jest ´nowomowa´] -termin stworzony poprzez brytyjskiego pisarza G.

Definicja Nowomowa

Co to znaczy NOWOMOWA: [z angielskiego: newspeak, polskie tłumaczenie - ´nowomowa´] -termin stworzony poprzez brytyjskiego pisarza G. Orwella w powieści Rok 1984. Język tekstów, najczęściej propagandowych, stworzonych w warunkach powstałych poprzez władzę totalitarną, posiadająca monopol informacji, posługującą się cenzurą. Tak rozumiana nowo-mowa używana jest do manipulacji językowej, bo na przykład nie dopuszcza do używania pewnych wyrazów ( na przykład strajk zastępuje okresowymi przerwami w pracy), nadaje nowe wartościujące znaczenia znanym słowom (kapitalista - niekorzystne, masy pracujące - pozytywne), posługuje się językiem regularnie tylko dla celów rytualnych, a nie informatywnych (przemówienia rocznicowe, na cześć wodza i tym podobne), czemu towarzyszy z jednej strony schematyczność wypowiedzi, a z drugiej - tendencja do magicznego tworzenia rzeczywistości słowami (partia przewodnią siłą narodu). Istotne jest i to, iż nowomowa nie jest językiem rozmowy, dyskusji. Teksty nowomowy nie oczekują odpowiedzi słuchaczy, lecz jedynie ich aprobaty

Definicja NarzˇDy Artykulacyjne:
Co to jest zobacz NARZˇDY MOWY nowomowa.
Definicja Neosemantyzm:
Co to jest neologizm znaczeniowy. Słowo, wyrażenie użyte w nowym znaczeniu, p. ślimak znaczy współcześnie nie tylko głowonoga lecz także ´spiralny zjazd na drogę położoną niżej´, zebra to eż ´przejście poprzez nowomowa.
Definicja Neologizm:
Co to jest logos ´wyraz´] - słowo nowy, dopiero co utworzony dla nazwania nowych zjawisk i rzeczy. W szerszym znaczeniu termin neologizm znaczy także nowe konstrukcje składniowe, związki frazeologiczne i tak nowomowa.

Czym jest Nowomowa znaczenie w Słownik na N .

  • Dodano:
  • Autor: