ABRAZJA co to jest
Definicja abrazja co to jest. Czym jest poprzez luźny materiał skalny przemieszczany poprzez prądy.

Co to jest Abrazja

Definicja ABRAZJA: rodzaj erozji, opierający na ścieraniu podłoża skalnego poprzez luźny materiał skalny przemieszczany poprzez prądy rzeczne i morskie, falowanie wód, przypływy i odpływy morskie, lodowce i wiatry, również na wzajemnym ścieraniu materiału skalnego. Przy wysokim brzegu morza abrazja prowadzi do stworzenia podciętego urwiska brzegowego, tak zwany klifu, i płaskiej powierzchni u jego podnóża, zwanej platformą abrazyjną, osiągającej zwykle szerokość od kilku do kilkunastu metrów. Wskutek postępowania procesu tworzy się nisza abrazyjna - podcinanie klifu, co skutkuje odpadanie ściany i cofanie się lądu

Definicja Atmosfera:
Co to jest otaczająca planety, księżyce albo zewnętrzne warstwy gwiazdy. W Układzie Słonecznym posiadają ją wszystkie planety. Z wyjątkiem Ziemi i Marsa jest ona nieprzezroczysta dla promieniowania widzialnego abrazja.
Definicja Akrecja:
Co to jest rozrastania się- zwiększenia- kontynentu w wyniku powstawania albo dobudowywania nowych fragmentów skorupy ziemskiej. 2) planetarna. Powstawanie planet w wyniku zderzeń i zlepiania się brył abrazja.
Definicja Antycyklon:
Co to jest typowej dla wyżu, gdzie wiatr wieje po liniach spiralnych od środka na zewnątrz, zakrzywiając się na półkuli północnej wedle kierunkiem ruchu wskazówek zegara, a na półkuli południowej - przeciwnie abrazja.

Czym jest Abrazja znaczenie w Słownik geografia A .

  • Dodano:
  • Autor: