ANDEZYT co to jest
Definicja andezyt co to jest. Czym jest porfirowej (porfir). Złożona jest gł. z plagioklazu.

Co to jest Andezyt

Definicja ANDEZYT: magmowa skała wulkaniczna, nierównoziarnista, o strukturze porfirowej (porfir). Złożona jest gł. z plagioklazu, piroksenu, amfibolu, oliwinu i biotytu. Barwa czarna, popielata, zielonkawa albo szaroróżowa. Rozpowszechniony w ubiegłych epokach geologicznych, jest jednocześnie jedną z najpospolitszych współczesnych skał wulkanicznych. Występuje w szczególności na wybrzeżach i wyspach Oceanu Spokojnego (andezytowa linia). W Polsce - w Pieninach(między innymi góra Wżar koło Czorsztyna). Znajduje wykorzystanie jako materiał w budownictwie i dekoratorstwie, także jako substancja kwasoodporna

Definicja Azymut:
Co to jest pomiędzy kierunkiem północnym (N) a danym kierunkiem. Azymut mierzony jest dzięki busoli (w terenie) albo kątomierza (na mapie) i liczony (wedle kierunkiem zegara) od północy (0°), poprzez wschód andezyt.
Definicja Antypody:
Co to jest obszary na kuli ziemskiej, położone w jednakowych szerokościach geograficznych różnych półkul i na południkach oddalonych od siebie o 180°. Antypody Polski znajdują się w południowej części Oceanu andezyt.
Definicja Abrazja:
Co to jest opierający na ścieraniu podłoża skalnego poprzez luźny materiał skalny przemieszczany poprzez prądy rzeczne i morskie, falowanie wód, przypływy i odpływy morskie, lodowce i wiatry, również na andezyt.

Czym jest Andezyt znaczenie w Słownik geografia A .

  • Dodano:
  • Autor: