OCEANICZNY BASEN co to jest
Definicja basen oceaniczny co to jest. Czym jest 6000 m, zajmujące około 78% powierzchni oceanu.

Co to jest Basen Oceaniczny

Definicja BASEN OCEANICZNY: nieckowate zagłębienie dna oceanicznego, na głębokości 2500-6000 m, zajmujące około 78% powierzchni oceanu światowego. Ograniczony stokiem cokołu kontynentalnego albo grzbietami podwodnymi. Występują w nim różnorodne formy, między innymi niecki oceaniczne, płaskowzgórza, platformy, łańcuchy górskie i pojedyncze góry. Pokryty grubą warstwą czerwonych iłów głębinowych. Basenom oceanicznym regularnie towarzyszą rowy oceaniczne i łańcuchy górskie, wyłaniające się z wody jako ciągi wysp (Basen Kanaryjski i Wyspy Kanaryjskie, Basen Zielonego Przylądka i Wyspy Zielonegp Przylądka na Oceanie Atlantyckim, Basen Komorski i archipelag Komorów na Oceanie Indyjskim, Baseny Wschodnio- i Zachodniomariański i Rów Mariański i archipelag Mariany na Oceanie Spokojnym). W basenie oceanicznym występuje wewnętrzne krążenie wód i regularnie odrębny mechanizm hydrologiczny

Definicja Biosfera:
Co to jest wraz ze środowiskiem życia organizmów, obejmująca powierzchniową warstwę skorupy ziemskiej (litosfera), wszystkie wody (hydrosfera) i dolne warstwy atmosfery (troposfera). Granice biosfery nie są basen oceaniczny.
Definicja Baza Erozyjna:
Co to jest profilu doliny rzecznej, gdzie rzeka - ze względu minimalnego spadku - nie może już pogłębiać swojego koryta i mechanizmy erozyjne (wcinania się rzeki w podłoże) zostają zastąpione akumulacyjnymi basen oceaniczny.
Definicja Burza Magnetyczna:
Co to jest pola magnetycznego Ziemi trwające do kilku godz.. Zaburzenia te powodowane są poprzez wpływ magnetyczne cząstek naładowanych pochodzących ze Słońca i przechwyconych poprzez magnetosferę Ziemi (pasy basen oceaniczny.

Czym jest Oceaniczny Basen znaczenie w Słownik geografia B .

  • Dodano:
  • Autor: