OCEANICZNY BASEN co to jest
Definicja basen oceaniczny co to jest. Czym jest 6000 m, zajmujące około 78% powierzchni oceanu.

Co to jest Basen Oceaniczny

Definicja BASEN OCEANICZNY: nieckowate zagłębienie dna oceanicznego, na głębokości 2500-6000 m, zajmujące około 78% powierzchni oceanu światowego. Ograniczony stokiem cokołu kontynentalnego albo grzbietami podwodnymi. Występują w nim różnorodne formy, między innymi niecki oceaniczne, płaskowzgórza, platformy, łańcuchy górskie i pojedyncze góry. Pokryty grubą warstwą czerwonych iłów głębinowych. Basenom oceanicznym regularnie towarzyszą rowy oceaniczne i łańcuchy górskie, wyłaniające się z wody jako ciągi wysp (Basen Kanaryjski i Wyspy Kanaryjskie, Basen Zielonego Przylądka i Wyspy Zielonegp Przylądka na Oceanie Atlantyckim, Basen Komorski i archipelag Komorów na Oceanie Indyjskim, Baseny Wschodnio- i Zachodniomariański i Rów Mariański i archipelag Mariany na Oceanie Spokojnym). W basenie oceanicznym występuje wewnętrzne krążenie wód i regularnie odrębny mechanizm hydrologiczny

Definicja Biegun Magnetyczny:
Co to jest służące w fizyce klasycznej, miejsce przecięcia największego skupienia linii sił pola magnetycznego z powierzchnią danego ciała. Odznacza się bieguny magnetyczne - północny i południowy. W basen oceaniczny.
Definicja Barchan:
Co to jest ruchoma wydma w kształcie półksiężyca, o ramionach skierowanych w kierunku, z którego wieje wiatr. Barchany regularnie występują na obszarach pustyń piaszczystych basen oceaniczny.
Definicja Busz:
Co to jest roślinności krzewiastej w obszarach podzwrotnikowych, na przykład sawanny, z sporą ilością krzewów, w szczególności kolczastych i suchoroślowych, zrzucających liście na moment suszy, czy wtórnych basen oceaniczny.

Czym jest Oceaniczny Basen znaczenie w Słownik geografia B .

  • Dodano:
  • Autor: