BAZALT co to jest
Definicja bazalt co to jest. Czym jest względem składu mineralnego odpowiada diabazowi. Kluczowe.

Co to jest Bazalt

Definicja BAZALT: skała wulkaniczna barwy czarnej albo ciemnoszarej, pod względem składu mineralnego odpowiada diabazowi. Kluczowe składniki bazaltu to glinokrzemiany sodu i potasu z domieszką żelaza. Ciasto skalne przeważnie szkliste. Ze stopionego bazaltu można odlewać towary, które są odporne na ścieranie i działanie kwasów, na przykład rurociągi do transportu sypkich materiałów albo kule w młynach kulowych. Bardzo rozpowszechniony, tworzy kopuły, wypełnienia kominów wulkanicznych, a również ogromne pokrywy. W Polsce występuje w okolicach Krakowa, Gór Świętokrzyskich, w Sudetach i na Pogórzu Sudeckim. W stanie niezwietrzałym stanowi doskonały materiał budowlany i drogowy. Stosowany także do produkcji kwasoodpornej aparatury chemicznej

Definicja Bór:
Co to jest składającego się z bardzo starych drzew. 2. Aktualnie termin oznaczający zbiorowisko leśne z udziałem sosny, świerka i jodły, narastające najczęściej na kwaśnych, ubogich glebach bielicowych. Bory bazalt.
Definicja Basen Artezyjski (Niecka Artezyjska):
Co to jest nieckowaty układ warstw skalnych, na przemian przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych, warunkujący występowanie wód artezyjskich bazalt.
Definicja Brzeg:
Co to jest linia zetknięcia się lądu z wodą (morzem, jeziorem, rzeką) przyjmowana jako pas ograniczony najwyższym i najniższym stanem wody (przypływ, odpływ bazalt.

Czym jest Bazalt znaczenie w Słownik geografia B .

  • Dodano:
  • Autor: