BAZALT co to jest
Definicja bazalt co to jest. Czym jest względem składu mineralnego odpowiada diabazowi. Kluczowe.

Co to jest Bazalt

Definicja BAZALT: skała wulkaniczna barwy czarnej albo ciemnoszarej, pod względem składu mineralnego odpowiada diabazowi. Kluczowe składniki bazaltu to glinokrzemiany sodu i potasu z domieszką żelaza. Ciasto skalne przeważnie szkliste. Ze stopionego bazaltu można odlewać towary, które są odporne na ścieranie i działanie kwasów, na przykład rurociągi do transportu sypkich materiałów albo kule w młynach kulowych. Bardzo rozpowszechniony, tworzy kopuły, wypełnienia kominów wulkanicznych, a również ogromne pokrywy. W Polsce występuje w okolicach Krakowa, Gór Świętokrzyskich, w Sudetach i na Pogórzu Sudeckim. W stanie niezwietrzałym stanowi doskonały materiał budowlany i drogowy. Stosowany także do produkcji kwasoodpornej aparatury chemicznej

Definicja Beduini:
Co to jest koczownicze albo półkoczownicze plemiona arabskie mieszkający na pustyniach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, zajmujące się raczej hodowlą wielbłądów, koni i owiec. Beduini afrykańscy, to bazalt.
Definicja Barometr:
Co to jest wykorzystywany do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. W zależności od zasady działania rozróżnia się barometry hydrostatyczne, obciążnikowo-tłokowe, barometry ze sprężstym elementem pomiarowym (na bazalt.
Definicja Batolit:
Co to jest poprzez intruzję magmy, złożona ze skał głębinowych, zajmujących przestrzeń o znaczących rozmiarach, od kilku do kilkuset kilometrów wszerz i wzdłuż, kilku kilometrów wzwyż. Regularnie zawiera złoża bazalt.

Czym jest Bazalt znaczenie w Słownik geografia B .

  • Dodano:
  • Autor: