CIEPLICA co to jest
Definicja cieplica co to jest. Czym jest temperatura przekracza 20oC (wg klasyfikacji.

Co to jest Cieplica

Definicja CIEPLICA: gorące źródła, źródła ciepłych (termalnych) wód, których temperatura przekracza 20oC (wg klasyfikacji balneologicznej) albo jest wyższa od średniej rocznej temperatury powietrza danego obszaru (wg klasyfikacji hydrogeologicznej). Istnienie cieplic jest zazwyczaj powiązane z występowaniem gorących wód pomagmowych, wydobywających się z głębi Ziemi na obszarach współczesnej albo dopiero co wygasłej działalności wulkanicznej (między innymi w Nowej Zelandii, Japonii, Islandii, w okolicach Yellowstone w stanach zjednoczonych ameryki, na Kamczatce), mogą także powstać z wód opadowych poprzez ich infiltrację na spore głębokości (szczególnie na terenach górskich), gdzie pod wpływem ciepła Ziemi wody te ulegają ogrzaniu i wznoszą się do góry (wzdłuż pęknięć tektonicznych) pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego (na przykład na Kaukazie). W Polsce do cieplic tego drugiego rodzaju należą źródła w Jaszczurówce koło Zakopanego (średnia temperatura 18oC przy średniej rocznej temperaturze powietrza w tym rejonie 4,8oC). Szczególnym typem cieplic są gejzery. Wiercone ujęcia wód ciepłych noszą nazwę term

Definicja Chansin:
Co to jest suchy, południowy albo południowo-wschodni wiatr pustynny, wiejący w Afryce Północnej, nad Morzem Śródziemnym, na Półwyspie Arabskim i na przyległych obszarach (na przykład nad Morzem Czerwonym cieplica.
Definicja Czarnoziemy:
Co to jest warunkach klimatu kontynentalnego i umiarkowanego suchego przy udziale roślinności łąkowo-stepowej i leśno-stepowej. Ich właściwością charakterystyczną jest intensywne gromadzenie się w nich cieplica.
Definicja Cyrkulacja Wód:
Co to jest przemieszczania się wody i zmiany jej stanu skupienia. Rozróżnia się dwa obiegi, zwane małym i sporym. Na mały obieg (cyrkulację) złożona jest parowanie i sublimacja, przenoszenie pary wodnej przez cieplica.

Czym jest Cieplica znaczenie w Słownik geografia C .

  • Dodano:
  • Autor: