CZARNOZIEMY co to jest
Definicja czarnoziemy co to jest. Czym jest umiarkowanego suchego przy udziale roślinności łąkowo.

Co to jest Czarnoziemy

Definicja CZARNOZIEMY: powstają z lessów w warunkach klimatu kontynentalnego i umiarkowanego suchego przy udziale roślinności łąkowo-stepowej i leśno-stepowej. Ich właściwością charakterystyczną jest intensywne gromadzenie się w nich próchnicy wysyconej kationami Ca i Mg. Stąd ich spora żyzność. Należą do gleb o największej wartości użytkowej. Podzielone są na czarnoziemy leśno-stepowe (żyźniejsze) i szare gleby leśne (wytworzone z uboższych lessów). W Polsce nieliczne, o charakterze reliktowym, powstałe w trakcie panowania bardziej suchego i ciepłego klimatu, raczej w Lubelskiem, Rzeszowskiem i Krakowskiem. Współcześnie podlegają mechanizmom brunatnienia (brunatne gleby) i ługowania. Do klasy gleb czarnoziemnych zaliczane są także czarnoziemy leśno-łąkowe (czarne ziemie), których system stworzenia nie jest do końca poznany. Wystepują na wszystkich kontynentach. Największe obszary w Azji, południowo-wschodniej Europie i obu Amerykach

Definicja Czarne Ziemie:
Co to jest do gleb pobagiennych, powstały z odwodnionych osadów bagiennych i jeziornych. Odznacza się czarne ziemie: właściwe, a więc żyzne o dużej zawartości próchnicy (powyżej 2,5%) i zdegradowane, o niższej czarnoziemy.
Definicja Cieśnina:
Co to jest względnie wąski region wodny, stanowiący przejście między dwoma rozleglejszymi zbiornikami (morzami, jeziorami). Jest przeszkodą komunikacyjną dla szlaków lądowych czarnoziemy.
Definicja Chansin:
Co to jest suchy, południowy albo południowo-wschodni wiatr pustynny, wiejący w Afryce Północnej, nad Morzem Śródziemnym, na Półwyspie Arabskim i na przyległych obszarach (na przykład nad Morzem Czerwonym czarnoziemy.

Czym jest Czarnoziemy znaczenie w Słownik geografia C .

  • Dodano:
  • Autor: