TORFOWE GLEBY co to jest
Definicja gleby torfowe co to jest. Czym jest Bujny postęp roślinności bagiennej, mocne.

Co to jest Gleby Torfowe

Definicja GLEBY TORFOWE: typ gleb bagiennych, powstających na terenach torfowisk. Bujny postęp roślinności bagiennej, mocne uwilgotnienie i trwała anaerobioza (brak dostępu powietrza) wywołują, iż martwa materia organiczna nie rozkłada się kompletnie, ale przekształca się w torf. W profilu zaznacza się płytki poziom, gdzie następuje akumulacja materii roślinnej i zachodzi mechanizm torfotwórczy, przechodzący niżej w warstwę częściowo już rozłożonej masy roślinnej stanowiącej tu skałę macierzystą. Torfowe gleby są rozpowszechnione na terenie całej Polski, a w pierwszej kolejności na obszarach Pobrzeża Bałtyckiego, Polesia i Pojezierzy - Mazurskiego i Pomorskiego

Definicja Gytia:
Co to jest biol., geol. ciemny muł ze szczątków org. powstający na dnie dobrze natlenionych zbiorników wodnych, gł. wód stojących; sapropel gleby torfowe.
Definicja Gleby Rdzawe:
Co to jest bielicoziemnych powstających na luźnych utworach piaszczystych różnego pochodzenia (piaski rzecznolodowcowe, piaski rzeczne) i zwietrzelinie skał bezwęglanowych. W profilu widoczny poziom próchniczno gleby torfowe.
Definicja Glob:
Co to jest figura ziemska bez jej atmosfery, kula ziemska gleby torfowe.

Czym jest Torfowe Gleby znaczenie w Słownik geografia G .

  • Dodano:
  • Autor: