GRANIT co to jest
Definicja granit co to jest. Czym jest głębinowa o jasnoszarej albo różowej barwie, ziarnista.

Co to jest Granit

Definicja GRANIT: najpospolitsza w górnej części skorupy ziemskiej skała głębinowa o jasnoszarej albo różowej barwie, ziarnista, niekiedy o słabo zaznaczonej strukturze porfirowej. W jego skład wchodzą kwarc, ortoklaz, mika dodatkowo w małych ilościach inne skalenie, augit i amfibol. Występuje najczęściej w centralnych częściach sporych łańcuchów górskich, tworząc wielkie masywy, tak zwany batolity. Granity wykorzystuje się w pierwszej kolejności w budownictwie. W Polsce regularnie spotykany w Sudetach, eksploatowany między innymi w kamieniołomach w Strzelinie, Strzegomiu i Szklarskiej Porębie

Definicja Grota:
Co to jest geol. otwarte na zewnątrz wydrążenie w litej skale; jaskinia granit.
Definicja Gabro:
Co to jest głębinowa o barwie czarnej albo ciemnozielonej. Zbudowana raczej z plagioklazu i piroksenu i oliwinu i amfibolu. Ciasto skalne o wyraźnej, ziarnistej strukturze. Dobrze rozpowszechniona granit.
Definicja Góry Zrębowe:
Co to jest górski, pasmo górskie stanowiące jeden zrąb tektoniczny bądź także składające się z szeregu zrębów, oddzielonych od siebie rowami tektonicznymi i dolinami przełomowymi. Zrębowymi górami są na granit.

Czym jest Granit znaczenie w Słownik geografia G .

  • Dodano:
  • Autor: