LĄDOLÓD co to jest
Definicja lądolód co to jest. Czym jest kontynent bądź znaczną jego część, także ogromną wyspę.

Co to jest Lądolód

Definicja LĄDOLÓD: rozległa, jednolita pokrywa lodowa, zajmująca cały kontynent bądź znaczną jego część, także ogromną wyspę. Lądolód porusza się od największego wzniesienia we wszystkich kierunkach. Współczesne lądolody występują na Antarktydzie i na Grenlandii, zajmując łącznie powyżej 15 mln km2 i posiadając do 4 km miąższości. W przeszłości lądolody zajmowały znacząco większe obszary lądowe, na przykład w plejstocenie lądolody pokryły północną i środkową część Ameryki Północnej, blisko połowę Europy i znaczącą część Azji. W karbonie lądolody występowały między innymi na obszarach dzisiejszej Australii i południowej Afryki. Po stopnieniu lądolodu powstaje na powierzchni ziemi charakterystyczny zespół form polodowcowych

Definicja Linia Wiecznego Śniegu:
Co to jest której roczny opad śniegu nie ulega w lecie całkowitemu stopnieniu; położenie g.w.ś. zależy gł. od średniej temperatury lata i od ilości opadów atmosf.; najwyżej wznosi się w pasie równikowym (do lądolód.
Definicja Lód Martwy:
Co to jest pozbawiona dopływu nowych, poruszających się mas lodowcowych; w szerokich szczelinach l.m. osadzają się piaski i żwiry tworzące kemy, ozy i in. formy akumulacji lodowcowej; po stopnieniu brył l.m lądolód.
Definicja Lateryt:
Co to jest należąca do ekipy skał alitowych. Stanowi mieszaninę wodorotlenków żelaza i glinu. Może również zawierać bardzo małe ilości krzemionki, raczej w formie ziaren kwarcu. Lateryt jest utworem twardym lądolód.

Czym jest Lądolód znaczenie w Słownik geografia L .

  • Dodano:
  • Autor: