MORSKI co to jest
Definicja lód morski co to jest. Czym jest zależnie od jej zasolenia ( 1,91C przy zasoleniu 35.

Co to jest Lód Morski

Definicja LÓD MORSKI: lód powstający w morzu, w temp. wody około 1C do 2C, zależnie od jej zasolenia ( 1,91C przy zasoleniu 35); tworzy się w morzach polarnych, a również w morzach wyższych i średnich szer. geogr.; lód morski jest różna od lodu słodkowodnego między innymi: zasoleniem, które jednak na ogół nie przekracza 1% (lód morski jest tym bardziej słony, im jest młodszy i im prędzej powstaje), pojemnością cieplną (powiększa się ona wraz ze wzrostem zasolenia i temperatury wody) i gęstością (zależnie od zasolenia i porowatości lodu wynosi ona 0,920 0,953 g/cm3); z racji na małą gęstość lód morski wystaje nad powierzchnię wody na 1/7 do 1/10 swojej grubości. W średnich szer. geograficznych lód morski pojawia się sezonowo, na ogół późną jesienią, i zanika w momencie jesienno-letnim; w wyższych szerokościach, w morzach polarnych, utrzymuje się trwała pokrywa lodowa zmieniająca jednak zależnie od pory roku swój zasięg, grubość i gęstość; masa lodu morskiego przyrasta od spodu o około 1,5 5,0 m rocznie, a całkowita miąższość może dochodzić do 9 m. Przeważającą metodą lodu morskiego spotykaną w oceanie jest lód dryfujący pod wpływem działania wiatru i prądów mor. (polarny pak pokrywa 75% pow. M. Arktycznego); inną metodą jest lód brzegowy, nieruchomy, przyrośnięty do wybrzeży lądu

Definicja Land:
Co to jest w państwach francuskojęzycznych pustkowia piaszczyste, występujące w strefie umiarkowanej, porośnięte wrzosem albo jałowcem lód morski.
Definicja Lód Martwy:
Co to jest pozbawiona dopływu nowych, poruszających się mas lodowcowych; w szerokich szczelinach l.m. osadzają się piaski i żwiry tworzące kemy, ozy i in. formy akumulacji lodowcowej; po stopnieniu brył l.m lód morski.
Definicja Lej Krasowy:
Co to jest terenu występująca na obszarach krasowych, o kształcie owalnym i głębokości mniejszej od średnicy. Lej krasowy powstaje niekiedy w wyniku zapadania się stropów jaskiń krasowych i zazwyczaj posiada lód morski.

Czym jest Morski Lód znaczenie w Słownik geografia L .

  • Dodano:
  • Autor: