MAGNETOSFERA co to jest
Definicja magnetosfera co to jest. Czym jest gdzie cząstki naładowane elektrycznie pozostają pod.

Co to jest Magnetosfera

Definicja MAGNETOSFERA: region wokół ciała niebieskiego (na przykład planety), gdzie cząstki naładowane elektrycznie pozostają pod dominującym wpływem pola magnetycznego ciała. W razie Ziemi magnetosfera jest obszarem asymetrycznym, najmniejszym (rzędu kilku promieni Ziemi) w kierunku Słońca, kilkakrotnie większym w kierunkach prostopadłych do kierunku dosłonecznego i kilkudziesięciokrotnie większym w kierunku odsłonecznym. Magnetosfera oddzielona jest od reszty przestrzeni obszarem granicznym (o grubości kilkuset km) nazywanym magnetopauzą. W magnetosferze uwięzione zostają cząstki naładowane (raczej protony), max. ich koncentracje występują w płaszczyźnie równika geomagnetycznego, w odległości około 4 promieni ziemskiego globu (pasy van Allena)

Definicja Mezosfera:
Co to jest atmosfery ponad stratosfery, do wysokości około 80 km, gdzie następuje stopniowy spadek temperatury od 0 do -80 st. C i zdarzenie świecenia atmosfery Ziemi. 2. geol. powłoka wnętrza kuli ziemskiej magnetosfera.
Definicja Makroklimat:
Co to jest przedmiotów klimatologicznych) charakterystyczny dla większych obszarów na Ziemi, na przykład strefy, kontynentu, państwie, regionu. Makroklimat zależy od ogólnej cyrkulacji atmosferycznej magnetosfera.
Definicja Mielizna:
Co to jest żwirowa płycizna w rzece albo morzu. Powstaje w wyniku osadzania materiału transportowanego poprzez wodę przy miejscowym zmniejszeniu szybkości jej płynięcia. W morzach - w miejscach, gdzie magnetosfera.

Czym jest Magnetosfera znaczenie w Słownik geografia M .

  • Dodano:
  • Autor: