MARMUR co to jest
Definicja marmur co to jest. Czym jest węglanowych (wapieni, dolomitów) składająca się raczej z.

Co to jest Marmur

Definicja MARMUR: skała metamorficzna powstała w procesie przeobrażenia skał węglanowych (wapieni, dolomitów) składająca się raczej z ziaren kalcytu. W zależności od domieszek może przybierać różne barwy: białą, szarą, różową, zielonkawą, czarną. Marmur można szlifować, piłować, polerować. Pod działaniem zakwaszonej wody matowieje i rozpada się. Cenny materiał rzeźbiarski służący powszechnie od starożytności, sporadycznie w średniowieczu. Dostępny w sztuce renesansu i baroku, w klasycyzmie używano raczej marmuru białego jako materiału do dekoracji. W najwyższym stopniu znane i cenione już w antyku to marmury białe: paryjski - wydobywany na wyspie Paros i kararyjski z okolic Carrary - pozbawiony żył i plam. W Polsce najczęściej służące marmury małopolskie - czarny i ciemnoszary z Dębnika, marmury kieleckie - brązowo-czerwony chęciński. Marmur w kamieniołomach występuje zwykle w formie żył

Definicja Mady:
Co to jest gleb aluwialnych powstających w obrębie dolin rzecznych i na terenach delt z materiału przynoszonego poprzez wodę. Charakterystyczną właściwością mad jest występowanie w ich profilu glebowym różnej marmur.
Definicja Muskowit:
Co to jest glinokrzemian potasu i glinu, minerał z gatunku mik. Krystalizuje w układzie jednoskośnym, tworząc kryształy w kształcie płaskich tabliczek. Łupliwość doskonała. Twardość 2-3. Najczęściej marmur.
Definicja Morena:
Co to jest wszelkiego rodzaju, transportowany albo pozostawiony poprzez lodowce. Złożona jest z przemieszanych frakcji różnej wielkości, od głazów i bloków, poprzez kamienie, okruchy, po piasek i pył skalny marmur.

Czym jest Marmur znaczenie w Słownik geografia M .

  • Dodano:
  • Autor: