MARMUR co to jest
Definicja marmur co to jest. Czym jest węglanowych (wapieni, dolomitów) składająca się raczej z.

Co to jest Marmur

Definicja MARMUR: skała metamorficzna powstała w procesie przeobrażenia skał węglanowych (wapieni, dolomitów) składająca się raczej z ziaren kalcytu. W zależności od domieszek może przybierać różne barwy: białą, szarą, różową, zielonkawą, czarną. Marmur można szlifować, piłować, polerować. Pod działaniem zakwaszonej wody matowieje i rozpada się. Cenny materiał rzeźbiarski służący powszechnie od starożytności, sporadycznie w średniowieczu. Dostępny w sztuce renesansu i baroku, w klasycyzmie używano raczej marmuru białego jako materiału do dekoracji. W najwyższym stopniu znane i cenione już w antyku to marmury białe: paryjski - wydobywany na wyspie Paros i kararyjski z okolic Carrary - pozbawiony żył i plam. W Polsce najczęściej służące marmury małopolskie - czarny i ciemnoszary z Dębnika, marmury kieleckie - brązowo-czerwony chęciński. Marmur w kamieniołomach występuje zwykle w formie żył

Definicja Młaka:
Co to jest łąki, niskoturzycowej, występującej na glebach torfowych o wysokim poziomie wód gruntowych, rozwijającej się w lokalnych zagłębieniach, wysiękach i źródliskach na obszarze całego państwie, z turzycą marmur.
Definicja Meseta:
Co to jest lokalna nazwa płaskowyżu, stosowana w państwach Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej marmur.
Definicja Masa Powietrza:
Co to jest o rozciągłości w poziomie rzędu tys. km, wyróżniający się zbliżonymi warunkami termicznymi i wilgotnościowymi i innymi cechami nabytymi poprzez dłuższy pobyt nad określonym typem podłoża marmur.

Czym jest Marmur znaczenie w Słownik geografia M .

  • Dodano:
  • Autor: