MONADNOK co to jest
Definicja monadnok co to jest. Czym jest wzniesienia (góra, wzgórze, pagórek, skalica) sterczącego.

Co to jest Monadnok

Definicja MONADNOK: twardzielec, rodzaj formy powierzchni ziemi w formie wzniesienia (góra, wzgórze, pagórek, skalica) sterczącego pośród obszarów niżej położonych o łagodniejszej rzeźbie. Twardzielec cechuje się zazwyczaj bardziej stromymi stokami i śmielszymi kształtami w relacji do otoczenia. Zbudowany jest ze skał odporniejszych od skał otoczenia, w relacji do których ulega wolniejszemu procesowi degradacji. Rodzajem twardzielca jest między innymi nek wulkaniczny. Twardzielce występują najczęściej obszarach o klimacie tropikalnym, lecz spotyka się je również w innych strefach klimatycznych. W Polsce twardzielcami są na przykład skałki Pienińskiego Pasa Skalicowego w Karpatach i Śnieżka w Karkonoszach

Definicja Mezopauza:
Co to jest o nieznacznej miąższości oddzielająca warstwy w atmosferze ziemskiej: stratosferę od termosfery. Znajduje się na wysokości około 80-85 km nad powierzchnią Ziemi. Temperatura około -90° C, ciśnienie monadnok.
Definicja Mikrorzeźba:
Co to jest powierzchni Ziemi, wchodzących w obręb - decyzyjnych o charakterze obszaru - makroform (makrorzeźba). Przykładami mikroform są żłobki krasowe, zmarszczki wiatrowe (ripplemarki), terasy bydlęce, doły monadnok.
Definicja Metamorfizm:
Co to jest geologicznych zachodzących w obrębie skorupy ziemskiej, powodujący zmiany składu chemicznego i mineralnego i struktury i tekstury jej skał, nie mniej jednak ich przeobrażenie (metamorfoza) dzieje się monadnok.

Czym jest Monadnok znaczenie w Słownik geografia M .

  • Dodano:
  • Autor: