MORENA co to jest
Definicja morena co to jest. Czym jest pozostawiony poprzez lodowce. Złożona jest z przemieszanych.

Co to jest Morena

Definicja MORENA: materiał skalny wszelkiego rodzaju, transportowany albo pozostawiony poprzez lodowce. Złożona jest z przemieszanych frakcji różnej wielkości, od głazów i bloków, poprzez kamienie, okruchy, po piasek i pył skalny. Morena pochodzi z obrywów i usypisk, spadających albo zsuwających się na powierzchni lodowca, a również z materiału wyorywanego (tak zwany detrakcja) poprzez lodowiec ze zboczy i dna doliny. Morena transportowana poprzez lodowiec dzieli się na: 1) powierzchniową - pokrywającą lodowiec z góry, 2) wewnętrzną - wtopioną w lód wewnątrz lodowca, 3) denną - przymarzniętą do dna lodowca, 4) boczną - przymarzniętą do boków jęzora lodowcowego, 5) środkową - oddzielającą dwa równolegle do siebie przesuwające się jęzory lodowcowe. Na przedpolu lodowca, a również po jego stopnieniu morena tworzy zespół form morenowych o charakterze akumulacyjnym. Transportowana poprzez lodowiec morena osadzana jest na jego końcu (czoło lodowca). Długi moment pozostawania czoła lodowca w jednym miejscu skutkuje usypywanie się wału moreny czołowej. Cofające się frontalnie czoło lodowca odsłania wały moreny bocznej i środkowej, a również niewyrównane powierzchni moreny dennej. Ponownie nasuwające się czoło lodowca na wały morenowe tworzy niekiedy morenę spiętrzoną. W okresie arealnego (na całej powierzchni od góry) topnienia lodowca morena powierzchniowa łączy się z wytapianą z głębi lodowca moreną wewnętrzną tworząc morenę ablacyjną. Gruba warstwa moreny ablacyjnej powstrzymuje niekiedy mechanizm dalszego topnienia powierzchni lodowca. Zagrzebany pod grubą warstwą moreny martwy (nie przesuwający się już) lodowiec nazywany jest lodowcem gruzowym. W Polsce formy morenowe występują powszechnie na obszarach młodoglacjalnych, a również w Tatrach i Karkonoszach

Definicja Mżawka:
Co to jest gęsty, dość jednorodny opad, składający się wyłącznie z bardzo drobnych kropel wody o średnicy mniejszej od 0,5 mm padający z niskiej chmury warstwowej (stratus) na ziemię z małą prędkością morena.
Definicja Mezosfera:
Co to jest atmosfery ponad stratosfery, do wysokości około 80 km, gdzie następuje stopniowy spadek temperatury od 0 do -80 st. C i zdarzenie świecenia atmosfery Ziemi. 2. geol. powłoka wnętrza kuli ziemskiej morena.
Definicja Monokultura:
Co to jest gospodarczych jednego gatunku rośliny, na przykład: drzew leśnych albo zbóż, kawy, winnej latorośli, trzciny cukrowej, bawełny. Monokultura charakteryzuje się sporą podatnością na gradacje owadów morena.

Czym jest Morena znaczenie w Słownik geografia M .

  • Dodano:
  • Autor: