NAWAŁNICA co to jest
Definicja nawałnica co to jest. Czym jest regularnie zmieniający swój kierunek, z gwałtownymi.

Co to jest Nawałnica

Definicja NAWAŁNICA: szkwał, gwałtowny wiatr o prędkości do powyżej 20-30 m/s, regularnie zmieniający swój kierunek, z gwałtownymi porywami, powtarzającymi się niekiedy pośrodku krótkiego czasu. Nawałnicy towarzyszą spore zmiany ciśnienia atmosferycznego i zazwyczaj przelotne opady (ulewy) i burze, czasami grad. Pomimo krótkiego czasu trwania mogą pociągać za sobą katastrofalne następstwa, między innymi zniszczenie budynków, powyrywanie drzew. Rozróżnia się: nawałnice wewnątrzmasowe, powiązane z miejscowym postępem chmur kłębiastych (burzowych), albo nawałnice frontowe, tworzące się wzdłuż frontu chłodnego w wielu miejscach (tak zwany linie nawałnic)

Definicja Naciek Jaskiniowy:
Co to jest tworzące się w jaskiniach w wyniku zachodzenia procesu strącania się węglanu wapnia ze ściekających ze ścian i stropu wód krasowych i krystalizacji kalcytu albo aragonitu. Nacieki posiadają różne nawałnica.
Definicja Nawis:
Co to jest powstająca na grzbiecie górskim albo grani w formie wiszącej nad jednym ze stoków przewieszki o niekiedy znaczących rozmiarach. Nawis powstaje w konsekwencji nawiewania śniegu poprzez wiatr wiejący nawałnica.
Definicja Niwelacja:
Co to jest pomiarów topograficznych i geodezyjnych, wykorzystywany do wyznaczenia wysokości danego punktu względem przyjętego poziomu odniesienia. Niwelacja złożona jest z ciągu pomiarów. Znając wysokość n.p.m nawałnica.

Czym jest Nawałnica znaczenie w Słownik geografia N .

  • Dodano:
  • Autor: