NUNATAK co to jest
Definicja nunatak co to jest. Czym jest skaliste wzniesienie otoczone ze wszystkich stron poprzez.

Co to jest Nunatak

Definicja NUNATAK: forma terenu związana z działalnością lodowców. Turnia albo skaliste wzniesienie otoczone ze wszystkich stron poprzez pokrywę lodową. Nunataki występują raczej w obszarach pokrytych lądolodem (Grenlandia, Antarktyda) albo w silnie zlodowaconych górach, z licznymi, połączonymi ze sobą lodowcami górskimi (Spitsbergen). Nunataki posiadają niekiedy ostry kształt, co wiąże się z intensywną działalnością erozyjną opływających je lodowców. W Polsce nunataki były w momencie plejstoceńskim, między innymi góra Ślęża na Dolnym Śląsku

Definicja Nurt Rzeki:
Co to jest część rzeki. Zazwyczaj znajduje się w środku koryta rzecznego, nieco pod powierzchnią wody, a na zakrętach może przesuwać się bliżej wklęsłych brzegów. Pozostała część wody płynie z mniejszą nunatak.
Definicja Niż:
Co to jest stanowiąca zespół nizin o wielkiej łącznej powierzchni, na przykład Niż Wschodnioeuropejski, Niż Zachodniosyberyjski. Stosowane niekiedy definicja Niż Polski jest niezupełnie poprawne, bo obszary nunatak.
Definicja Niecka Artezyjska:
Co to jest basen artezyjski, nieckowaty układ warstw skalnych, na przemian przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych, warunkujący występowanie wód artezyjskich nunatak.

Czym jest Nunatak znaczenie w Słownik geografia N .

  • Dodano:
  • Autor: