PINGO co to jest
Definicja pingo co to jest. Czym jest obszarach polarnych, w konsekwencji zamarzania wody gruntowej.

Co to jest Pingo

Definicja PINGO: pagór mrozowy, formy powierzchni ziemi, występujące w obszarach polarnych, w konsekwencji zamarzania wody gruntowej. Powstający lód powiększa własną objętość i skutkuje pęcznienie nadległej warstwy gruntu. W rezultacie powstaje pagór, w którego wnętrzu znajduje się jądro lodowe. Szczególnie spore formy powstają w miejscu niewielkich zbiorników wodnych, przemarzających do dna. Pinga mogą mieć różne rozmiary, największe posiadają do kilkuset m średnicy i do 80 m wysokości. Formy o podobnej genezie, lecz niższe i o wydłużonym kształcie, noszą nazwę bugrów

Definicja Półwysep:
Co to jest półwyspu powstałego z połączenia z lądem przybrzeżnej wyspy, w wyniku zasypania albo zamulenia oddzielającej wyspę od lądu cieśniny. Półwyspy przyrostkowe zazwyczaj oddzielone są od reszty obszaru pingo.
Definicja Pasowość Środowiska:
Co to jest jedna z prawidłowości przestrzennego układu środowiska na niektórych obszarach, polegająca na występowaniu równoległych pasów krajobrazowych, z których każdy cechuje się odmiennym charakterem pingo.
Definicja Podgórze:
Co to jest bezpośrednio u podnóża gór, znajdujący się jednak poza ich obrębem. Podgórze ma charakter równiny albo niskiej wysoczyzny i stanowi zazwyczaj część kotliny śródgórskiej albo najbliższą górom część pingo.

Czym jest Pingo znaczenie w Słownik geografia P .

  • Dodano:
  • Autor: