POGÓRZE co to jest
Definicja pogórze co to jest. Czym jest długotrwałego procesu degradacji obszaru górskiego.

Co to jest Pogórze

Definicja POGÓRZE: specyficzny typ rzeźby terenu, powstający w rezultacie długotrwałego procesu degradacji obszaru górskiego, zazwyczaj fałdowego (fałdowe góry). Pogórze cechuje się dość łagodnymi formami rzeźby, wyrównanym poziomem wierzchowin, znajdujących się na podobnej wysokości bezwzględnej, i znacznym rozczłonkowaniem poprzez rozbudowany mechanizm dolin. Grzbiety pogórza nawiązują zazwyczaj do jednego poziomu zrównania (w Karpatach tak zwany poziomu pogórskiego), rozciętego dolinami w konsekwencji późniejszego obniżenia się podstawy erozyjnej. Pogórze stanowi północny pas całych Karpat Polskich (Pogórze Karpackie), obszary o rzeźbie pogórskiej występują także wewnątrz łańcucha, w obniżeniach podgórskich - na przykład Pogórze Spiskie, a również w północno-zachodniej części Sudetów

Definicja Plodozmian:
Co to jest samej powierzchni ziemi uprawnej wieloma, odpowiednio dobranymi gatunkami roślin. Określony gatunek rośnie w tym samym miejscu co kilka lat. Wykorzystywanie odpowiedniego płodozmianu (uprawia się na pogórze.
Definicja Południk Geograficzny:
Co to jest punkty na powierzchni Ziemi, dla których w tym samym czasie występuje południe (górowanie Słońca). Wszystkie południki geograficzne zbiegają się w biegunach i wraz z równoleżnikami tworzą siatkę pogórze.
Definicja Przylądek:
Co to jest odcinku wybrzeża) wysunięty w morze pkt. lądu. Skrajnie położone przylądki (na przykład najdalej na wschód i na zachód) wyznaczają położenie geograficzne danego kontynentu albo wyspy. Przykładowo pogórze.

Czym jest Pogórze znaczenie w Słownik geografia P .

  • Dodano:
  • Autor: