POŁONINA co to jest
Definicja połonina co to jest. Czym jest wykształconych powyżej górną granicą lasu w Karpatach.

Co to jest Połonina

Definicja POŁONINA: lokalna nazwa zbiorowisk muraw alpejskich i subalpejskich wykształconych powyżej górną granicą lasu w Karpatach Wschodnich, piętro roślinności o charakterze naturalnym, którego zasięg poszerzył znacząco człowiek, stosując sposoby tradycyjnej gospodarki szałaśniczej i formy pasterstwa (wycinanie zarośli krzewów i drzew, wypalanie lasu, koszarowanie (koszar), wypas owiec i bydła, koszenie). Aktualnie połoniny mają w znacznej mierze charakter półnaturalny i rozciągają się w Bieszczadach od 1150 m n.p.m. w obszarze piętra subalpejskiego. Tworzą je zbiorowiska traw, borówczysk i roślin zielnych, z których szereg ma charakter endemitów wschodniokarpackich, na przykład na terenie Bieszczadów kres zasięgu osiągają między innymi: pszeniec biały (Melampyrum saxosum), goździk skupiony (Dianthus compactus), fiołek dacki (Viola dacica), wilczomlecz karpacki (Euphorbia carpatica). W polskich Bieszczadach Zachodnich to są wały górskie o wysokości do 1300 m n.p.m. Pomiędzy dolinami potoków: Wołosatego i Nasiczańskiego leży Połonina Caryńska, Nasiczańskiego i Wetliny - Połonina Wetlińska, w najwyższym stopniu na wschód wysunięta jest Połonina Bukowska, znajdująca się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zbudowane są z piaskowców fliszu karpackiego. Poprzez połoniny prowadzą szlaki turystyczne w Bieszczady, między innymi:: z Wetliny, Ustrzyk Górnych, a u ich południowo-zachodniego podnóża biegnie droga, tak zwany pętla bieszczadzka

Definicja Pustynia:
Co to jest roślinnej i jednocześnie istotna strefa krajobrazowa na kuli ziemskiej. Pustynie powiązane są z klimatem suchym i skrajnie suchym zwrotnikowym (na przykład północna Afryka, Półwysep Arabski połonina.
Definicja Pływy:
Co to jest periodyczne zmiany poziomu wody w morzach i oceanach (i w innych zbiornikach wodnych) i odkształcenia powierzchni wywołane zmianami w oddziaływaniu grawitacyjnym Słońca, a w pierwszej kolejności połonina.
Definicja Powódź:
Co to jest wodę terenów nadbrzeżnych, wzdłuż koryta rzeki albo brzegu morza, w wyniku wezbrania wód. Powodem wezbrań są obfite i długookresowe opady deszczu, nagły spływ wód z topniejących śniegów wiosną albo połonina.

Czym jest Połonina znaczenie w Słownik geografia P .

  • Dodano:
  • Autor: