PRADOLINA co to jest
Definicja pradolina co to jest. Czym jest poziomami teras, powstała w momencie lodowcowym.

Co to jest Pradolina

Definicja PRADOLINA: szeroka, wielka dolina o płaskim dnie, zazwyczaj z kilkoma poziomami teras, powstała w momencie lodowcowym. Pradoliny ciągnęły się równolegle do czoła lądolodu i były żłobione poprzez wody pochodzące z jego topnienia. Pradoliny tworzyły się w plejstocenie na wielu obszarach, zarówno Europy, jak i Ameryki Północnej. Na terenie Polski czoło lądolodu blokowało naturalny spływ wód na północ, stąd wody topniejącego lodowca łączyły się z wodami spływającymi z południa i wspólnie poszukiwały odpływu, w zlodowaceniach starszych ku południowemu wschodowi (do Morza Czarnego - Pradolina Podkarpacka), w młodszych ku zachodowi (do Morza Północnego - Pradolina Warszawsko-Berlińska, Toruńsko-Eberswaldzka i in.). Współcześnie pradoliny są jedną z ważniejszych form rzeźby na Niżu Polskim, ich istnienie warunkuje układ sieci rzecznej, która cechuje się występowaniem wielu równoleżnikowych (raczej kierujących się na zachód) odcinków rzek, między innymi: Odry, Warty, Noteci, Wisły, Narwi, Baryczy

Definicja Pora Sucha:
Co to jest moment pośrodku roku, gdzie średnie sumy opadów są bardzo małe albo równe 0 mm. Występowanie pory suchej i jej długość i natężenie na kuli ziemskiej zależy od szerokości, odległości od zbiorników pradolina.
Definicja Plodozmian:
Co to jest samej powierzchni ziemi uprawnej wieloma, odpowiednio dobranymi gatunkami roślin. Określony gatunek rośnie w tym samym miejscu co kilka lat. Wykorzystywanie odpowiedniego płodozmianu (uprawia się na pradolina.
Definicja Preria:
Co to jest północnoamerykańskiego, zajmującego wnętrze kontynentu od około 90° długości geograficznej wschodniej do Gór Skalistych i od Kanady do Teksasu. Rozróżnia się trzy zasadnicze typy prerii: 1) Prerię pradolina.

Czym jest Pradolina znaczenie w Słownik geografia P .

  • Dodano:
  • Autor: