RADIOLARYT co to jest
Definicja radiolaryt co to jest. Czym jest powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej.

Co to jest Radiolaryt

Definicja RADIOLARYT: skała osadowa należąca do ekipy skał organogenicznych, powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej ze szkieletów radiolarii (promienice). Regularnie zawiera domieszki węglanu wapnia, związków żelaza, substancji bitumicznych albo chlorytów. Barwa najczęściej ciemnoczerwona, zielonawa, szara albo czarna. Powstaje na obszarach głębokich mórz i oceanów. Współczesne osady radiolariowe tworzą się w głębiach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. W Polsce radiolaryt występuje w: Tatrach, Pieninach, Karpatach fliszowych, Górach Świętokrzyskich i Sudetach

Definicja Retencja Wodna:
Co to jest okresowego magazynowania wody opadowej, opóźniające jej odpływ z danego terenu. Rozróżnia się: retencję wodną powierzchniową, a więc zatrzymanie wody w dolinach rzek, jeziorach, zbiornikach radiolaryt.
Definicja Rozpadlina:
Co to jest rozwartej i regularnie głębokiej szczeliny skalnej, powstałej zazwyczaj w konsekwencji pęknięcia i rozsuwania się mas skalnych. Rozpadliny mają na ogół przebieg równoległy do urwistego stoku i radiolaryt.
Definicja Ripplemarki:
Co to jest wiatrowe, zmarszczki wydmowe - mikroformy charakterystyczne dla powierzchni piaszczystych (wybrzeża morskie, pustynie i tym podobne), stanowiące drobne (do kilku cm) regularne nabrzmienia i bruzdy na radiolaryt.

Czym jest Radiolaryt znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: