RADIOLARYT co to jest
Definicja radiolaryt co to jest. Czym jest powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej.

Co to jest Radiolaryt

Definicja RADIOLARYT: skała osadowa należąca do ekipy skał organogenicznych, powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej ze szkieletów radiolarii (promienice). Regularnie zawiera domieszki węglanu wapnia, związków żelaza, substancji bitumicznych albo chlorytów. Barwa najczęściej ciemnoczerwona, zielonawa, szara albo czarna. Powstaje na obszarach głębokich mórz i oceanów. Współczesne osady radiolariowe tworzą się w głębiach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. W Polsce radiolaryt występuje w: Tatrach, Pieninach, Karpatach fliszowych, Górach Świętokrzyskich i Sudetach

Definicja Rafa:
Co to jest geol. skała o pochodzeniu org. powstała ze szkieletów gł. koralowców, mszywiołów i glonów, występująca na małej głębokości albo nieco wystająca nad wodę w ciepłych morzach strefy międzyzwrotnikowej radiolaryt.
Definicja Rygiel:
Co to jest charakterystyczna dla dolin lodowcowych, stanowiąca zbudowany z litych skał wał, zamykający od dołu kar albo cyrk lodowcowy. Powierzchnia rygla jest regularnie ogładzona poprzez przesuwające się masy radiolaryt.
Definicja Rankery:
Co to jest wykształconych gleb bezwęglanowych, wytworzonych wskutek wietrzenia różnych skał, na przykład piaskowców czy granitów, gdzie mechanizm glebotwórczy nie sięga głębiej niż 30 cm. Do rankerów należą w radiolaryt.

Czym jest Radiolaryt znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: