RADIOLARYT co to jest
Definicja radiolaryt co to jest. Czym jest powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej.

Co to jest Radiolaryt

Definicja RADIOLARYT: skała osadowa należąca do ekipy skał organogenicznych, powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej ze szkieletów radiolarii (promienice). Regularnie zawiera domieszki węglanu wapnia, związków żelaza, substancji bitumicznych albo chlorytów. Barwa najczęściej ciemnoczerwona, zielonawa, szara albo czarna. Powstaje na obszarach głębokich mórz i oceanów. Współczesne osady radiolariowe tworzą się w głębiach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. W Polsce radiolaryt występuje w: Tatrach, Pieninach, Karpatach fliszowych, Górach Świętokrzyskich i Sudetach

Definicja Rumosz:
Co to jest wchodzące w skład rumowiska rzecznego w formie wleczyn toczonych po dnie i silnie rozdrobnionych substancji unoszących się w wodzie. 2. r. skalny - pokrywa obszaru górskiego złożona z bloków i gruzu radiolaryt.
Definicja Rozdoły:
Co to jest kształtnym profilu poprzecznym i głębokości do kilku m, utworzone poprzez wody płynące epizodycznie (po ulewnych deszczach) w obrębie stoków przykrytych grubymi pokrywami zwietrzelinowymi albo radiolaryt.
Definicja Rozczłonkowanie W Geografii:
Co to jest obszaru lądowego, wyrażająca się przez stopień urozmaicenia kształtu linii brzegowej kontynentu albo wyspy. Rozczłonkowanie kontynentu uwidacznia się w liczbie półwyspów, przesmyków, głęboko wciętych radiolaryt.

Czym jest Radiolaryt znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: